Nowy numer 11/2024 Archiwum

Darmowe i profesjonalne wsparcie dla pokrzywdzonych

Michał Czerwonka, radca prawny z Lublina: Najważniejsze, że ludzie mają poczucie, że istnieją instytucje i osoby, które mogą im pomóc.

W poniedziałek 19 lutego rozpoczął się kolejny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Inicjatywa ma wsparcie Ministerstwa Sprawiedliwości. Celem akcji jest konkretne wsparcie ludzi, a także nagłośnienie niezwykle ważnych problemów społecznych. Wiele organizacji pozarządowych angażuje się w interdyscyplinarną pomoc osobom, które zostały pokrzywdzone różnego rodzaju przestępstwami.

Wsparcie w Lublinie, Chełmie, Puławach, Kraśniku, Lubartowie i Dęblinie organizuje także katolickie stowarzyszenie „Agape”. Bezpłatne porady będą świadczyć prawnicy, policjanci, psycholodzy, a nawet komornicy. Wydarzenie jest ściśle związane z datą 22 lutego, gdyż ten dzień jest w Europie obchodzony jako Dzień Ofiar Przestępstw.

Zdaniem Michała Czerwonki, radcy prawnego z Lublina, wiele środowisk potrafi się zjednoczyć, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie człowieka. Prawnik podkreśla, że tylko współpraca wielu gremiów pozwoli na zredukowanie problemu i profesjonalne radzenie sobie z nim w naszym społeczeństwie. – Najważniejsze, że ludzie mają poczucie, że istnieją instytucje i osoby, które mogą im pomóc – wyjaśnia.

W samym tylko 2017 r. w OPOPP katolickiego stowarzyszenia „Agape” udzielono 3018 darmowych porad prawnych, 2861 psychologicznych, 140 socjalnych. A liczba klientów wyniosła niemal 2 tys. Pokazuje to zarówno zapotrzebowanie społeczne na istnienie tego typu organizacji oraz profesjonalne działanie samego stowarzyszenia, które z Ministerstwem Sprawiedliwości współpracuje już od kilkunastu lat.

W ramach Tygodnia Pomocy można zgłosić się do jednego z wybranych punktów, gdzie porady będą udzielane. Stowarzyszenie „Agape” zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w sobotę od 10.00 do 19400. Czynne będą wtedy punkty konsultacyjne katolickiego stowarzyszenia „Agape” przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie, przy ul. Słowackiego 32 w Puławach, w punkcie zlokalizowanym w Chełmskim Domu Kultury przy Placu Tysiąclecia 1 w Chełmie, przy ul. Oboźnej 2a w Kraśniku, przy ul. Lisów 2d w Lubartowie, w Dęblinie przy ul. Rynek 12 oraz w Rykach przy ul. Wyczółkowskiego 10.

Dyżur w ramach tygodnia pomocy pełnić będą także wskazane indywidualne kancelarie adwokackie.


Szukasz darmowej, profesjonalnej pomocy prawnika, psychologa lub psychoterapeuty? Zadzwoń do "Agape" i dowiedz się więcej: tel. 81 534-38-87

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy