Nowy numer 13/2024 Archiwum

U dominikanów z muzyką przez Wielki Post

Dobiega końca wielkopostne śpiewanie u dominikanów. Przed nami jeszcze jeden niezwykły koncert: autorska wersja "Gorzkich Żali".

Przez Wielki Post można przejść na wiele sposobów, jednym z nim jest muzyka, która pomaga zatrzymać się w biegu i skłania do refleksji.

- „Wielkopostne śpiewanie” trzeba traktować jako spotkania rekolekcyjne. Każdy koncert poprzedzony był słowem głoszonym przez jednego z ojców dominikanów. Część artystyczna ma za zadanie je dopełnić, stworzyć atmosferę i dać czas do refleksji; ma pomóc w głębszym przeżywaniu tajemnic męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Mam nadzieję, że to się nam udało - wyjaśnia Joanna Głogowska-Szychta dyrektor festiwali.

Ostatni koncert odbędzie się w Niedzielę Palmową i będzie to autorska wersja nabożeństwa “Gorzkich Żali”, przygotowana przez Dianę Świder i Piotra Bogutyna. 

Artyści obok tradycyjnej linii melodycznej wprowadzają elementy muzyki jazzowej i orientalnej, co daje wyjątkową jakość docenioną przez wielu odbiorców. Wykonanie to wpisuje się w projekt : „Gorzkie żale, skarb polskiej duchowości i kultury dla Papieża Franciszka i Świata Hiszpańskiego”, którego głównym pomysłodawcą jest dr hab. Cezary Taracha, prof. KUL, kierownik Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych KUL.

W lutym 2016 roku, wersja polska nabożeństwa ukazała się wraz z tygodnikiem „Gość Niedzielny” w nakładzie ponad 200 tys. egzemplarzy. W czerwcu tego roku, 5 tysięcy egzemplarzy w hiszpańskiej wersji językowej trafiło do świata hiszpańskojęzycznego w ramach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nowe wykonanie “Gorzkich Żali” cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w okresie wielkopostnym. We wrześniu 2016 roku, Gorzkie Żale zabrzmiały podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Lublinie.

- Bardzo cieszę się, że wśród różnorodnych artystycznych i pozaartystycznych przedsięwzięć, jakimi zajmujemy się na co dzień, wzięliśmy udział w realizacji programu sakralnego. Praca artystyczna nad tak szczególnym nabożeństwem była dla nas wielkim wyzwaniem. Reinterpretowanie istniejących już form może wiązać się z ryzykiem naruszenia pierwotnego charakteru kompozycji. Staraliśmy się zatem pozostać jak najbliżej słowa, zachowując pełen szacunek dla oryginalnej melodii i w możliwie najdelikatniejszy formalnie sposób oddać wzniosłość nabożeństwa - wyjaśnia wokalistka Diana Świder.

Gorzkie Żale w jej wykonaniu będzie można usłyszeć w najbliższą niedzielę o 15.00 w bazylice ojców dominikanów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy