Nie zabrakło modlitwy, wspomnień, a także przypominania, że w obliczu wielu dawnych tragedii i katastrof należy dążyć do umacniania państwa i jedności jego obywateli.
Rano w Lublinie sprawowana była Msza św. w intencji śp. Edwarda Wojtasa w kościele Chrystusa Króla. Następnie na cmentarzu przy ul. Lipowej złożono wieńce i kwiaty, a także zapalono znicze przy jego grobie.
O 16.30 na placu Litewskim w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 96 ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Meldunek złożył dowódca Garnizonu Lublin, potem odegrano hymn narodowy. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień i przemówień.
"Wyjazd z Polski" Michała Lorenca
Gość Lubelski
Utwór Michała Lorenca „Wyjazd z Polski” wykonali uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie pod dyrekcją Teresy Krasowskiej. Następnie odbył się Apel Pamięci. Podczas odczytywania 96 nazwisk harcerze ustawiali biało-czerwone znicze. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość
Zaplanowano również złożenie wspólnego wieńca przez przedstawicieli Społecznego Komitetu: wojewodę lubelskiego, marszałka województwa lubelskiego, prezydenta Lublina, lubelskiego kuratora oświaty, dowódcę Garnizonu Lublin, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, przewodniczącego regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność” pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy ul. Krakowskie Przedmieście. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Na 18.00 natomiast zaplanowano Mszę św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej w Lublinie. Modlitwie w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz ofiar katastrofy smoleńskiej będzie przewodniczył abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Homilię wygłosi ks. kan. Marek Warchoł, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Lublinie.
Uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej i rocznicy katastrofy smoleńskiej odbywały się również w innych miejscowościach Lubelszczyzny.