Nowy numer 13/2024 Archiwum

Film – między realizmem a fikcją

Oglądając serialowe hity Netflixa, klipy na YouTube, krótkie filmy na Instagramie czy chociażby Avengers w kinie, nie wystarczy być wygodnym konsumentem obrazu.

Codzienne sąsiedztwo z nowymi mediami i bliskość z tym, co nazywamy komunikowaniem wizualnym wymagają od nas nieustannego myślenia, chociażby po to, by odróżnić, co jest prawdziwe, a co nie. Choć to dopiero początek procesu krytycznego myślenia i spojrzenia na komunikację wizualną, z którą mamy do czynienia na każdym kroku.

Organizatorzy 2. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu „Przestrzenie komunikacji wizualnej – nowe odsłony. Film – między realizmem a fikcją” postawili sobie za cel skupienie się na aspektach wizualnych w komunikacji.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zaprezentują się zarówno osoby tworzące kino, teoretycy oraz medioznawcy i znawcy prawa. Natasza Ziółkowska-Kurczuk przedstawi filmowy eksperyment „Kawiarnia”. Dość ciekawie zapowiada się wystąpienie Urszuli Kusio o audiowizualnych narracjach świadectw wiary. Dariusz Wadowski wyjaśni, dlaczego film jest nośnikiem popularnej pamięci kulturowej. Nie zabraknie również aspektów prawnych. Pojawi się chociażby analiza problemu linkowania jako formy naruszenia praw autorskich do dzieła filmowego w Internecie oraz wątpliwości prawnych dotyczących filmów przedwojennych. Jeden z prelegentów poruszy nawet temat fikcyjnych postaci filmowych i ich ochrony prawnej.

Ciekawie zapowiada się również wystąpienie zatytułowane „Twój Vincent w reż. D. Kobieli i H. Welchmana, jako dzieło sztuki i przejaw kultury popularnej”. Wśród tematów nie zabraknie refleksji nad znaczeniem filmu „przedłużającego życie” w nowych mediach na przykładzie Chrisa Cornella, wokalisty Soundgarden i supergrupy Audioslave.

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek 15 maja w sali 208 w Gmachu Głównym KUL przy Al. Racławickich 14 o godz. 9.30. Organizatorem konferencji jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami oddział w Lublinie.

Program konferencji:

  • 9.30 Otwarcie Konferencji

OBRADY PLENARNE (SALA 208 GG KUL)

  • 10.00 – 11.30

Moderator: Prof. dr hab. Karol Klauza

dr hab., prof. UMCS Natasza Ziółkowska-Kurczuk (UMCS), „Kawiarnia” – filmowy eksperyment

dr hab., prof. UE Aleksandra Pethe (UE), Narracje audiowizualne w chrześcijańskich świadectwach wiary

dr. hab., prof. UMCS Urszula Kusio (UMCS), Formy niewerbalne w produkcjach filmowych w perspektywie wybranych koncepcji komunikowania społecznego

dr hab., prof. UJ Małgorzata Abassy (UJ), Zagubione słowa. Przekaz rosyjskich bajek ludowych w filmach animowanych

prof. dr hab. Jerzy Olek (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny) Wejrzenie w głąb

dr hab. Dariusz Wadowski (KUL), Film jako nośnik popularnej pamięci kulturowej

  • 11.30 – 11.50 Dyskusja
  • 11.50 – 12.15 Przerwa na kawę
  • 12.15 -13.45

Moderator: dr hab. Wojciech Lis

prof. zw. dr hab. Jacek Sobczak (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny), Status prawny scenariusza filmowego

dr hab., prof. Akademii Sztuki Wojennej Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz (ASzWoj), Umowy na rekonstrukcje cyfrową dzieła filmowego

dr hab., prof. Akademii Sztuki Wojennej Joanna Taczkowska-Olszewska (ASzWoj), Odpowiedzialność dostawcy usług medialnych na żądanie za udzielenie dostępu do dzieła audiowizualnego na gruncie dyrektywy u handlu elektronicznym i przepisów prawa krajowego

dr hab., prof. KUL Grzegorz Tylec (KUL), Linkowanie jako forma naruszenia praw autorskich do dzieła filmowego w Internecie

dr Ksenia Kakareko (UW), Wątpliwości prawne dotyczące filmów przedwojennych

dr Joanna Buchalska (ALK), Cytat z dzieła filmowego jako przedmiot ochrony prawnej

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy