Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tej nocy nie wolno przespać

19 maja noc będzie na pewno za krótka. Nie starczy czasu, by skorzystać ze wszystkich atrakcji, które w ramach kolejnej już Nocy Muzeów proponują nasze instytucje muzealne i nie tylko.

Będą koncerty, warsztaty, filmy, wykłady no i oczywiście wystawy. W bogatej ofercie przygotowanej przez muzea w naszym regionie, ale także placówki kulturalne, każdy znajdzie coś dla siebie. 

Najwcześniej Noc Muzeów rozpocznie się w Państwowym Muzeum na Majdanku. Tam już od godz. 10 będzie można się przekonać jakie dotąd nie prezentowane dokumenty kryje Archiwum Państwowe Muzeum, jak wyglądają przedmioty znalezione podczas badań archeologicznych i jakim zabiegom należy je poddać zanim trafią na muzealną wystawę.

Pierwszy raz zostanie zaprezentowany także niezwykły pamiętnik nastolatki więzionej na Majdanku Jadwigi Ankiewicz. To jedyny zachowany tego typu dziennik powstały w obozie koncentracyjnym na Majdanku. 

Noc Muzeów w Muzeum Lubelskim rozpocznie się warsztatami zatytułowanymi: "Malujemy jak mistrz Andrzej". Będą to rodzinne warsztaty malowania witraży z motywami fresków z Kaplicy Trójcy Świętej.

Zwiedzający będą mogli podziwiać także dwie specjalne wystawy pierwsza to wystawa prac Tadeusza Mysłowskiego, która zostanie otwarta już w 18 maja i poświęcona twórczości samego artysty, którego będzie można również w czasie Nocy Muzeów na lubelskim zamku spotkać. Udostępniona dla zwiedzających będzie również wystawa "Czas na Niepodległą". 

Na godz. 19 w Kaplicy Trójcy Świętej zaplanowano koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu The Snopkers Ensemble, na który obowiązują zapisy natomiast o godz. 21 na dziedzińcu zamkowym obędzie się spektakl pod tytułem "Noc w muzeum - żywe posągi". 

Atrakcji nie zabraknie także w oddziałach Muzeum Lubelskiego. Zarówno w Dworku Wincentego Pola, w Muzeum Józefa Czechowicza, Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" jak i w nałęczowskim Muzeum S. Żeromskiego czy Bolesława Prusa. 

Muzeum w Kozłówce będzie czekać na gości w godz. 18.00-22.00. - Będziemy próbować zatrzymać czas - mówi dyrektor muzeum Anna Fic-Lazor. - Zaprezentujemy wystawę o zegarach słonecznych oraz tych tradycyjnych. 

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza z kolei od godz. 19.00. Największą atrakcją tamtejszej Nocy Muzeów będą bez wątpienia warsztaty złotnicze.

Choć jak zapewnia dyrektor muzeum Agnieszka Zadura zapisów na nie nie ma, warto jednak przybyć wcześniej, bo te spotkania od lat cieszą się wielkim zainteresowaniem. Wielkim zainteresowaniem zapewne będzie cieszyła się także wystawa prac Jacka Malczewskiego. - Oprowadzania kuratorskie zaplanowaliśmy na godz. 20 i 22 - mówi dyrektor Zadura. 

W oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Janowcu co bardziej odważni będą mogli o godz. 20.30 udać się na poszukiwania duchów z pochodniami. 

Natomiast w Muzeum Wsi Lubelskiej zwiedzający będą poszukiwać zaginionej wiejskiej dziewczyny Agnieszki.

- Będzie trochę sensacji, ale też będą opowieści, kołysanki, zabobony - zachęca dyrektor muzeum Mirosław Korbut. Ponieważ zabawa w Muzeum Wsi Lubelskiej odbywać się będzie w siedmiu 25 - osobowych grupach, obowiązują zapisy, które rozpoczną się 17 maja o godz. 9. 

Po raz pierwszy w tym roku w Noc Muzeów włączyło się Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które zaprezentuje twórczość wyjątkowej projektantki Marii Chomętowskiej oraz kolekcję Krzysztofa Musiała, w której znajduje się kilkadziesiąt prac ponad 40 wybitnych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku. 

W swoje progi zaprasza także Muzeum Regionalne w Krasnymstawie, które świętuje w tym roku 60 lat swojego istnienia. 

Także inne instytucje kulturalne przygotowały na tę wyjątkową noc specjalna ofertę. Warto zajrzeć do CSK, Galerii Labirynt czy Galerii Białej w Centrum Kultury, 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy