Zapisane na później

Pobieranie listy

Majowa jutrzenka

Kolejne rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja stają się okazją nie tylko do poznawania historii, ale i nauki patriotyzmu. Do świętowania zaproszeni są zarówno młodzi, jak i starsi.

ag

|

GOSC.PL

dodane 02.05.2024 12:30

Przed weekendem majowym szkolne akademie trzeciomajowe, w sam dzień 3 maja modlitwa za Ojczyznę w lubelskiej archikatedrze, wystawy w przestrzeni miejskiej i wspólny polonez - to niektóre z możliwości wspólnego świętowania 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie, a drugą na świecie.

W Lublinie obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpocznie uroczyste spotkanie w Trybunale Koronnym (ul. Rynek 1), które odbędzie się w środę o godz. 9.00 z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, wojewódzkich, służb mundurowych oraz delegacji instytucji. Następnie, o godz. 10.00, uczestnicy uroczystości wezmą udział w Mszy św. w intencji Ojczyzny w archikatedrze lubelskiej. Główna część obchodów rozpocznie się o godz. 11.30 na Placu Litewskim, gdzie zaplanowano uroczysty apel z udziałem wojskowej kompanii honorowej oraz złożenie wieńców i wiązanek przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Po części oficjalnej uroczystości, tancerki i tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej tradycyjnie zaproszą mieszkanki i mieszkańców Lublina do wspólnego „Poloneza dla Lublina”.

Także w Święto Narodowe Trzeciego Maja NSZZ „Solidarność” oraz Ogród Botaniczny UMCS zapraszają na żywą lekcję historii dla młodzieży i dorosłych pt. „Kawaleria polska”. Spotkanie ma na celu ukazanie wielowiekowej tradycji duchowej i materialnej Polski, a w szczególności regionu lubelskiego, oraz pokazanie poprzez rekonstrukcję historyczną bogatej historii narodu polskiego i walki o niepodległość. Organizatorzy pragną przypomnieć ważne wydarzenia historyczne i przywołać bohaterów poprzednich pokoleń. Tematem tegorocznej edycji jest kawaleria polska i jej tradycja.

Program (Ogród Botaniczny UMCS – wejście od ul. Willowej, 3 maja 2024 r.)

13.00 – Dworek Kościuszków – wystawa wyposażenia polskiej kawalerii z XV–XIX wieku;

14.00–15.00 – „Miasteczko sarmackie”, ekspozycja elementów uzbrojenia z XV–XVII wieku oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznych: inscenizacja walk na broń białą, parzenie kawy metodą z czasów króla Jana III Sobieskiego;

15.00 – przemarsz uczestników rekonstrukcji historycznej pod Dworek Kościuszków;

16.30–17.30 – wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych przy ognisku z chórem Beliniacy (strefa wypoczynkowa przy kawiarence).

W przygotowanie „Miasteczka sarmackiego” włączą się grupy rekonstrukcji historycznych działające na terenie województwa lubelskiego: Stowarzyszenie Krzewienia Wiedzy Historycznej Lubelska Chorągiew Husarska, Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty, Stowarzyszenie Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej, Bractwo rycerskie imienia Xięcia Jeremiego Wiśniowieckiego, Towarzystwo Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego, Związek Piłsudczyków RP Okręg Ziemi Lubelskiej.

1 / 1