Noc pełna wrażeń

To będzie niezwykły wieczór, kiedy przed wejściami do wielu muzeów ustawią się kolejki. Wszystko dzięki Nocy Muzeów, która cieszy się coraz większą popularnością.

W swoje progi zapraszają różne muzea nie tylko w Lublinie, ale i w całym regionie.

– Oferta jest bardzo różnorodna, aż trudno się zdecydować, co zobaczyć i gdzie się wybrać. Od lat Noc Muzeów przyciąga zwiedzających, którzy na co dzień nie mają często czasu, by wybrać się obejrzeć jakąś wystawę. Nas, przewodników, to bardzo cieszy, kiedy widzimy kolejki przed kolejnymi obiektami. To oznacza, że ludzie są ciekawi kultury i chętnie z niej korzystają, jeśli mają taką możliwość. Oczywiście atutem Nocy Muzeów jest to, że odbywa się w sobotę wieczorem, kiedy większość z nas już nie pracuje, a w dodatku wystawy można oglądać za darmo – mówi Joanna Kwietniewska, przewodnik turystyczny.

Wśród propozycji przygotowanych na sobotę 18 maja, kiedy wydarzenie ma miejsce, są propozycje zarówno z Lublina, jak i z innych miejsc, jak choćby Kozłówki, Kazimierza nad Wisłą czy z Puław.

Lublin zaprasza m.in. do Muzeum Narodowego na zamku, gdzie można zobaczyć wystawę prac i pamiątek Tamary Łempickiej, będzie też specjalny pokaz pasteli Witkacego, koncert Łukasza Jemioły i wystawa zdjęć Ludwika Hartwiga. Swoje drzwi otwiera także wyremontowany Dworek Wincentego Pola. Odnowione wnętrza muzeum, po trwającym kilka lat remoncie, udostępnione zostaną zwiedzającym po raz pierwszy.

Podczas Nocy Muzeów pojawi się specjalna iluminacja na Wieży Trynitarskiej połączona z czytaniem literatury. Wszystko związane będzie z postacią Czesława Miłosza – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i jednego z najbardziej znanych w świecie polskich poetów. Cyfrowa projekcja zostanie wyświetlona na zabytkowych murach.

–- Historia twórczości Czesława Miłosza jest związana z Lublinem – w szczególności z Józefem Czechowiczem czy Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Niestety nie jest ona powszechnie znana. Działania Stowarzyszenia Anthill mają na celu przybliżanie oraz promocję historii miasta Lublin, z którym ma związek wielu bohaterów tworzących dziedzictwo kulturowe naszego kraju – mówi Karolina Niewiadomska, koordynatorka projektu.

W swoje progi zaprasza także Muzeum w Kozłówce.

W salonach pojawią się damy ubrane w stroje minionych epok, które przywrócą atmosferę dawnych czasów. Wieczorna wizyta w Kozłówce będzie również okazją do obejrzenia nowych przestrzeni w oficynach, teatralni i dawnej stajni. Na nocnych gości będzie czekała wystawa „Rodzinny Album”, z dawnymi aparatami fotograficznymi oraz akcesoriami służącymi do wykonywania zdjęć, a zaglądając do fotoplastykonu, będzie można obejrzeć zabytkowe fotografie ze zbiorów Konstantego Zamoyskiego. Wystawa czasowa „Ordynat i jego dzieło” zobrazuje funkcjonowanie ordynacji jako dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Ekspozycja „Lapidarium” przybliży działanie dawnej siedziby arystokratycznej. W dawnej Stajni druga odsłona zbiorów sztuki socrealistycznej z aplikacjami i multimedialnymi prezentacjami materiałów archiwalnych ukazuje dorobek artystów po roku 1945. W trakcie Nocy Muzeów będzie można odwiedzić również Kaplicę pałacową z Pokojem Księdza Stefana Wyszyńskiego.

Jako dodatkową atrakcję  wieczoru przygotowaliśmy pokaz kręconego w Kozłówce filmu „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” (1986). Seanse odbędą się w sali na piętrze Teatralni o godz. 18.00 i 20.00. Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki wydajemy przed każdym seansem. Wstęp wolny!

« 1 »