Inauguracja w seminarium

Agnieszka Gieroba

publikacja 29.10.2012 13:13

W obecności arcybiskupa Stanisława Budzika, rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego i licznych gości 19 kleryków, którzy zaczynają studia na pierwszym roku teologii, złożyło uroczyste ślubowanie.

Chór seminaryjny Chór seminaryjny
Inaugurację roku w Seminarium uświetnił chór kleryków
Agnieszka Gieroba/GN

Ponad 80 kleryków w tym, 19 na pierwszym roku kształci się w lubelskim seminarium duchownym. Oznacza to, że liczba powołań w naszej archidiecezji utrzymuje się wśród najliczniejszych w kraju. Rozpoczęty właśnie nowy rok akademicki jest dla kleryckiej wspólnoty pierwszym w ramach trzyletniego cyklu przygotowań do wielkiego jubileuszu jaki czeka seminarium w 2014 roku. Wtedy właśnie przypada 300 rocznica założenia placówki przez Zgromadzenie Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. I choć późniejsze lata niosły wiele zawirowań i zmian, seminarium w Lublinie przetrwało. Oznacza to, że jest ono najstarszą uczelnią wyższą naszego miasta. Seminarium Lubelskie jest spadkobiercą tradycji okolicznych Seminariów, które w wyniku zawirowań politycznych - szczególnie po rozbiorach - nie mogły swobodnie funkcjonować. Dotyczy to Seminarium Księży Jezuitów erygowanego w 1675 r. przy Kolegiacie Świętego Michała dla Archidiakonatu Lubelskiego, jak również istniejącego od 1640 r. Seminarium Zamoyskiego przy Kolegiacie i Akademii Zamoyskiej oraz Seminarium z Krasnegostawu erygowanego w 1719 r. dla diecezji chełmskiej. 17 czerwca 1808 r. ustalona została nazwana Seminarium Duchowne Lubelskie.

- Przed nami wielki jubileusz, więc i niemałe przygotowania. Rozłożyliśmy je na trzy lata, poczynając od tego roku. Jest to okazja do umocnienia wiary naszej wspólnoty seminaryjnej i odkrycia nieustannego działania Boga. Historia jest długa, zawiera w sobie i wielkie wydarzenia i małe codzienne sprawy, które wypełniały życie kleryków zarówno 300 lat temu jak i dziś. Chcemy ją lepiej poznać nie tylko po to, by odbyć ciekawą lekcję historii, ale także dla lepszego określenia współczesnej tożsamości kleryka czy księdza - mówi ks. Marek Słomka rektor Seminarium.