Portrety pisarzy i poetów

Justyna Jarosińska

publikacja 11.03.2013 10:08

Cykl 24 grafik - linorytów zaprezentowano podczas wernisażu prac Zbigniewa Jóźwika w Sali Muzeum na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Wystawa prac Zbigniewa Jóźwika Wystawa prac Zbigniewa Jóźwika
TB

Zbigniew Jóźwik, przyrodnik i artysta grafik, bibliofil i polarnik, jak o sobie mówi „nauczyciel akademicki w stanie twórczego spoczynku”, urodził się w Opolu Lubelskim w 1937 roku. Swoją działalność naukową i dydaktyczną związał z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej. W twórczości artystycznej Zbigniewa Jóźwika wyraźnie widać wpływ zainteresowań naukowych. Swoją twórczość eksponował na ponad 80 wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych w kraju i za granicą. Jest współzałożycielem i członkiem honorowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, inicjatorem działalności Galerii „Ekslibris” w Lublinie i Biennale Współczesnego Ekslibrisu Lubelskiego. Jest także członkiem wielu związków twórczych, m. in. Polskiego Towarzystwa Bibliofilów w Warszawie, Deutsche Exlibris Gesellschaft, Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki. Prace Zbigniewa Jóźwika znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i gabinetach rycin w kraju i za granicą. Również w zbiorach Muzeum UMCS zgromadzono ponad 200 prac Zbigniewa Jóźwika. Są to małe formy graficzne – ekslibrisy w otwartym wciąż cyklu „Ludzie UMCS”.

Trwająca do końca marca wystawa obejmuje grafiki przedstawiające pisarzy i poetów polski i obcych. Zbigniew Jóźwik zestawia w jednym linorycie portret pisarza i rośliny. W wielu pracach kryje się zagadka. Znaczeniotwórcza siła przenośni w linorytach Zbigniewa Jóźwika jest, jak podkreśla we wstępie do Katalogu prof. Alina Aleksandrowicz, elementem wyróżniającym, oryginalnym, zdolnym zafascynować odbiorcę. Prace urzekają liryczną metaforyką, niebanalnością skojarzeń i wielością odkrywanych sensów.