Lublin Miastem Poezji

jj

publikacja 07.06.2013 10:04

Miasto Poezji dla dorosłych. Miasto Poezji także dla dzieci. Warsztaty czerpania papieru, możliwość posłuchania bajek pod "wędrującym drzewem opowieści", to tylko niektóre z elementów trwającej od poniedziałku kolejnej edycji "Miasta poezji".

Nauka czerpania papieru Nauka czerpania papieru
Bożena Kaczyńska

W roku 2008 Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Instytut Filologii Polskiej KUL zorganizowały w Lublinie pierwszą edycję „Miasta poezji”. Lublin ze swoją atmosferą i tradycją stanowi wyjątkowe miejsce do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też do przeprowadzania różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję.
Duchowym patronem lubelskich spotkań poetyckich od początku jest Józef Czechowicz, a nagroda przyznawana przez „Miasto poezji” nazwana została „Kamień” – tak jak tytuł jego pierwszego tomu wierszy z roku 1927. Miejscami spotkań i zdarzeń związanych z poezją są zarówno sale uniwersytetu, bibliotek, domów kultury, jak też ulice, alejki parkowe, place, przystanki autobusowe, stacja PKP, domy opieki społecznej, szpitale, szkoły, kościoły, galerie, kawiarnie, wnętrza trolejbusów. Tradycją „Miasta poezji” stało się tatuowanie chodników Lublina dziesiątkami wierszy.