I Maraton Lubelski

Agnieszka Gieroba

publikacja 08.06.2013 16:00

38-letni Ukrainiec Aleksander Holownicki zwyciężył w I Maratonie Lubelskim. Drugie miejsce zajął Romuald Prószyński z Puław. Impreza, która po raz pierwszy w historii odbyła się w Lublinie zgromadziła na starcie 867 osób.

Mararton Lubelski Mararton Lubelski
Ulicami Lublina pierwszy raz pobiegli maratończycy
Agnieszka Gieroba /GN

2 godziny 42 minuty zajęło zwycięzcy lubelskiego maratonu pokonanie trasy ponad 42 km.

Lublin po raz pierwszy stał się areną zmagań w konkurencji stanowiącej największe wyzwanie dla każdego biegacza. Przygotowania do tej imprezy były długie i rzetelne. Pierwszy bieg, który zorganizowano w czerwcu 2012 r., tzw. „Dziki Maraton”, zgromadził na starcie 40 osób, a do mety dobiegło ich przeszło 120. To pokazało, że zainteresowanie bieganiem faktycznie istnieje. Wiele osób dołączało do głównej grupy na trasie, aby pokazać siłę społeczności lubelskich biegaczy.

To doświadczenie zaowocowało cyklem biegów „Cztery Dychy do Maratonu”. Głównym jego zadaniem, poza popularyzacją tej formy aktywności, było przygotowanie lokalnych biegaczy do czerwcowego maratonu. Ten już za nami. Mimo zablokowanych ulic i gigantycznych korków, jakie tworzyły się wzdłuż trasy maratonu, impreza była bardzo udana. Zawodnicy twierdzą, że do Lublina chętnie wrócą.