Bezsenna noc

Justyna Jarosińska

publikacja 09.06.2013 17:24

Siódma edycja Nocy Kultury odbyła się pod hasłem "Energie miasta". Podczas tej wyjątkowej nocy w naszym mieście organizatorzy postanowili sprawdzić, czym są energie miasta, jak się przejawiają, gdzie ich szukać oraz jak wpływają na życie i wizerunek Lublina.

Po raz pierwszy dziedziniec Zamku Lubelskiego stał się miejscem koncertów Po raz pierwszy dziedziniec Zamku Lubelskiego stał się miejscem koncertów
Justyna Jarosińska /GN

Od 2007 roku Lublin zadziwia Polskę imponującym logistycznie i programowo przedsięwzięciem kulturalnym. Noc Kultury jest czymś więcej niż sesją otwartych muzeów i wieczorną promocją sztuki. Stolica Lubelszczyzny skutecznie aktywizuje lokalne środowiska artystyczne, inspirując zmianę wizerunku samego miasta. Efektem jest bezprecedensowe w polskiej skali wydarzenie. Święto kultury trwające od wieczora do białego rana.

Podczas Nocy Kultury instytucje kulturalne oferują darmowy wstęp oraz specjalne atrakcje, a publiczność do rana spaceruje po ulicach miasta. Najważniejszą sceną wydarzeń Nocy Kultury jest publiczna przestrzeń miejska, gdzie teatry o światowej renomie stają na równi z ulicznymi artystami, muzyka symfoniczna przeplata się z jazzem, folkiem i elektro-funkiem. Zdarzyć się może wszystko: koncerty na dachach budynków, na dziedzińcach i placach, performance i happeningi na skwerach i w zaułkach, instalacje plastyczne na głównej arterii miasta, spektakle w bramach czy fontannach miejskich, pokazy mody na schodach urzędowych gmachów, kino samochodowe i w salach magistratu. Wszystkie te wydarzenia, których liczba co roku się zwiększa, przyciągają do Lublina dziesiątki tysięcy osób.

Podczas 7. Nocy Kultury epicentrum wydarzeń był plac Po Farze. Energie miasta płynęły ze sceny, na której zaprezentowały się wyjątkowe duety stworzone specjalnie na tę jedną noc. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Tymon Tymański i Tomasz Budzyński. Na placu Litewskim można było podziwiać pokazy rozmaitych stylów tanecznych w wykonaniu profesjonalistów i amatorów oraz samemu spróbować swoich sił w salsie, tańcach ludowych czy zumbie.

Wyjątkowym projektem było również "Miasto Movie Nocą". Na dziedzińcu Archiwum Państwowego formacja Contemporary Noise Sextet wraz z lubelskimi instrumentalistami zagrała na żywo muzykę do filmu Chaplina. Wśród wydarzeń znalazły się także m.in.: projekt Lutofuzje w klubie Dom Kultury, otwarta próba spektaklu "Bliżej" w Teatrze Osterwy, realizacja muralu na murze więziennym aresztu przy ul. Północnej. Do godz. 23 można było również zwiedzać Teatr Stary, do którego kolejka ciągnęła się aż po Teatr Andersena. Tej nocy swoją działalność zainaugurował też "Most Kultury". Historyczny most na Bystrzycy stał się miejscem prezentacji różnych lubelskich grup muzycznych. 

Podczas Nocy Kultury przygotowano ponad dwieście różnych propozycji, wśród których na pewno każdy znalazł coś dla siebie.