Babcie są super!

Justyna Jarosińska

publikacja 05.02.2014 21:07

Babcie dziś są kreatywne i aktywne. Nie tylko pilnują wnuków, ale także razem z nimi się rozwijają. Pierwsza w Polsce lubelska Szkoła Superbabć prowadzi właśnie nabór na drugi semestr specjalnie przygotowanych zajęć dla babć.

Babcie mają zawsze pełne ręce roboty, także w szkole. Babcie mają zawsze pełne ręce roboty, także w szkole.
Justyna Jarosińska/GN

Lubelska Szkoła Superbabć powstała w roku 2008 jako autorski projekt Zofii Zaorskiej opracowany w Towarzystwie Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury. Każdego roku podobnie jak studenci naszych uniwersytetów, w październiku 30 kobiet rozpoczyna cykl zajęć, podczas których uczy się jak być coraz lepszą babcią. Spotkania odbywają się w Domu Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii raz w tygodniu w poniedziałki. Zajęcia mają bardzo różny charakter. Czasami są to wykłady, ale najczęściej panie pod okiem specjalisty, metodą warsztatową, zdobywają nowe umiejętności. - Stawiamy na twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata - mówi Zofia Zaorska -  Metoda warsztatowa pozwala na wymianę doświadczeń, stwarza przestrzeń do rozmowy o trudnościach, a praca w grupie jest świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, uczy zasad pozytywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. 

Jak podkreślają uczestniczki Szkoły Superbabć cotygodniowe spotkania stały się już czymś tak nieodzownym w życiu wielu kobiet, że standardowy rok w szkole zamieniły na wieczne studiowanie - To raj dla duszy - mówi pani Krystyna, która do szkoły chodzi już piąty rok. - My tu nie tylko uczymy się jak być lepszą babcia, ale również same kreatywnie i aktywnie spędzamy czas. Jak podkreśla Zofia Zaorska w szkole najważniejsza jest atmosfera, i chodzi o to, by panie oprócz szeregu niezbędnych wiadomości, znajdowały tu również  wsparcie i zrozumienie. 

Wszystkie chętne babcie, które chciałaby zgłębiać tajniki bycia super babcią, mogą zgłaszać się bezpośrednio do koordynatora projektu pani Zofii Zaorskiej: z.zaorska@wp.pl tel. 608 702 280