Dziedzictwo Jana Pawła II w Kraśniku

Daniel Niedziałek, rp

publikacja 11.04.2014 21:00

Na kilka tygodni przed kanonizacją papieża Polaka w Kraśniku zorganizowano konferencję naukową zatytułowaną "Dziedzictwo Jana Pawła II. Przesłanie dla Polski".

Dziedzictwo Jana Pawła II w Kraśniku Podczas konferencji dyskutowano nad wkładem Jana Pawła II w nauczanie społeczne Kościoła Daniel Niedziałek

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku. Podczas jej otwarcia ks. dr hab Roman Sieroń, prodziekan Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli, wskazał przykłady wielkiej siły zawartej w nauczaniu Kościoła katolickiego, zwłaszcza w nauce Jana Pawła II. - Zarówno Stalowej Woli, jak i Kraśnikowi władze komunistyczne przypisały określoną rolę. Miały to być miasta bez Boga, dowód na to, że można w socjalistycznym państwie stworzyć nowe laickie społeczeństwo, któremu niepotrzebna jest wiara. Stało się zupełnie inaczej - powiedział ks. Sieroń. - Cieszę się, że KUL, ważny ośrodek naukowy Lubelszczyzny, a jednocześnie ośrodek stojący na straży dziedzictwa papieża Jana Pawła II, postanowił wspólnie z powiatem kraśnickim zorganizować tę konferencję, tuż przed kanonizacją Jana Pawła II – powiedział starosta kraśnicki Andrzej Maj.

Andrzej Maj poinformował zebranych, że Kapituła Medalu Starosty Kraśnickiego zdecydowała o przyznaniu s. prof. Zofii Zdybickiej to wyróżnienie za wkład w rozwój nauki. Profesor Zdybicka jest kraśniczanką, wykładowczynią na KUL, występującą na uniwersytetach całego świata. To także wybitna znawczyni filozofii i wieloletnia współpracowniczka Karola Wojtyły. Tematami wystąpień i wykładów było szeroko rozumiane nauczanie Jana Pawła II, dotyczące m.in. wychowania, roli rodziny, demokracji i ochrony zdrowia. Organizatorami konferencji byli: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Starostwo Powiatowe w Kraśniku i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.


Natomiast abp Stanisław Budzik objął honorowym patronatem organizowane 4 maja w Kraśniku uroczystości związane z kanonizacją ojca świętego Jana Pawła II. Metropolita lubelski skierował słowa uznania dla samorządów powiatu kraśnickiego za podjęcie „wspólnej inicjatywy podkreślającej znaczenie dziedzictwa pozostawionego przez błogosławionego papieża Polaka”. Patronem medialnym tego wydarzenia jest „Gość Niedzielny”.

Większość samorządów organizuje własne uroczystości w dniu kanonizacji. Dlatego przedsięwzięcie firmowane przez powiat zaplanowano kilka dni później. - Wspólnie z miastami i gminami powiatu pracujemy nad szczegółami programu tego wydarzenia, którego centrum stanowić będzie kościół pw. WNMP – wyjaśnia starosta kraśnicki Andrzej Maj.

Jednym z wydarzeń tego dnia stanie się z pewnością „Barka” - zaśpiewana na żywo wspólnie z Polakami za granicą. Transmisja tego wyjątkowego występu odbędzie się przez internet, przy współpracy z lokalną telewizją.