Pielgrzymkowe grupy

Agnieszka Gieroba

publikacja 22.07.2014 09:00

Każda grupa ma swój indywidualny charakter. Są grupy studenckie, namiotowe, grupa brązowa czy biała zwana dominikańską peleryną. Dla niezorientowanych przedstawiamy przewodnik po grupach.

Pielgrzymkowe grupy Pielgrzymkowe grupy
Każda ma swój charakter
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Grupa nr 1 jest doskonałą propozycją dla każdego, bez względu na wiek, kto chce przeżyć głęboko rekolekcje, odnowić swoją więź z Panem Bogiem, doświadczyć przyjaźni, ubogacić się doświadczeniem wiary innych pielgrzymów. W tej grupie pielgrzymuje wiele osób, które szlak pielgrzymkowy pokonywały wielokrotnie, a nawet chodzą od początku istnienia pielgrzymki lubelskiej. To wielkie bogactwo i jedna z cech charakterystycznych "Jedynki".

Grupa nr 2 pragnie iść i dojść na Jasną Górę. Modlić się za Ojczyznę i w intencji tych, którzy najbardziej potrzebują Bożego miłosierdzia. Nie mamy żadnych chwytów reklamowych, inne grupy z pewnością mają większe "wzięcie", ale to zupełnie nie ma znaczenia. Grupa nr 2 wyrusza i pragnie dotrzeć do tronu Królowej Polski.

Grupa jest prowadzona przez Braci Mniejszych Kapucynów z parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie. Grupa jest prowadzona przez Braci Mniejszych Kapucynów z parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie. Patronem jest św. Franciszek. Charakterystycznym rysem grupy jest jej duch franciszkański, wyrażony słowami Świętego Biedaczyny: "Pokój i Dobro". Jest to grupa namiotowa, na noclegach posiada własną kuchnię, ciepłe posiłki, dostęp do zimnej i gorącej wody. Zapraszamy wszystkich, którzy razem ze św. Franciszkiem, w duchu wspólnoty i braterstwa chcą wędrować do Matki Bożej na Jasną Górę.

Grupa 4 - rodzinna i spontaniczna. Oprócz tego zawsze potrafi szybko zorganizować sobie służby i scholę. W 4-ce każdy znajdzie chwilę na refleksję, modlitwę, rozmowę i uśmiech. Na pewno nie zabraknie w tym roku także gry w piłkę i piosenek country. A to za sprawą duszpasterzy. W tym roku przewodnikiem gr. 4 jest ks. Emil Kancir - wikariusz z parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Lublinie - reprezentant Polskich Księży w piłce nożnej. Grupa ma też drugiego duszpasterza jest nim ks. Krzysztof Podstawka - proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Czerniejowie - znawca muzyki country. Do grupy dołączy też misjonarz o. Tomasz Zieliński, który opowie o Afryce i pracy na czarnym lądzie. Do tej pory przez wiele lat 4-kę prowadził ks. Zbigniew Pietrzela z Głuska.

Grupa 5 to ułani.

Grupa 7. Pielgrzymowanie, to wspaniała przygoda. Nie tylko - chociaż przede wszystkim - ze względów religijnych, ale także dlatego, że poznaje się tu wielu ciekawych ludzi (poznając przy okazji siebie samego, zwłaszcza w chwilach trudnych, zmagania się ze zmęczeniem i trudami pielgrzymowania). „Siódemkę” tworzy zgrana kompania „weteranów” tzn. tych, którzy byli kilkanaście razy na pielgrzymim szlaku oraz „żółtodziobów”, którzy po raz pierwszy wyruszają w nieznane. Wstępując w szeregi „Siódemki” doświadczysz bliskości Boga i dobroci ludzi, którzy otwierają swe serca i domy. Tu znajdziesz czas na modlitwę i na zabawę, na śpiew i milczenie. Czas na to, by pobyć samemu ze sobą i na to, by doświadczyć czym jest prawdziwa wspólnota.

Grupa 8 prowadzona jest przez księży i braci paulistów z Towarzystwa Świętego Pawła w Lublinie.

Grupa 9 Grupa prowadzona jest Duszpasterstwa Akademickie Lublina.

Grupa 10. Dziesiątka” to grupa uniwersalna. Jest w niej czas na modlitwę i chwile zupełnej ciszy pomocnej w medytacji ważnych treści, jak również na dobrą zabawę z nieodzownym punktem dnia, czyli radiem "Dycha". Uczestnicy to w zdecydowanej większości młodzież, ale co roku na Jasną Górę podąża również grupa starszych jednak dziarskich pielgrzymów młodych duchem. Grupa 10 przygotowuje apel w Bełżycach, na którym można doświadczyć trochę pielgrzymkowego klimatu.

Grupa 11. Jedenastka” to grupa absolutnie wyjątkowa. Tolerancyjna, rozśpiewana i pełna pozytywnej energii. Składa się głównie z ludzi młodych, ale mamy również grono zaangażowanych seniorów. Co roku na pielgrzymkowy szlak wyrusza z nami co najmniej kilku obcokrajowców. W grupie 11 znajdziesz zarówno modlitwę jak i dobrą zabawę, chwilę skupienia i czas dla bliźniego. Grupa prowadzi Apel Jasnogórski w Opolu Lubelskim.

Grupę 12 stanowią osoby, które swoje parafie mają w dekanacie kraśnickim, urzędowskim i zakrzowieckim. Oczywiście jest pewna grupa osób, która sympatyzuje z naszą grupą oraz uczestnikami pomimo zamieszkania np. w Lublinie i włącza się w pielgrzymowanie właśnie z „Dwunastką”.

Grupa 13. Dekanaty: świdnicki i piasecki. W dawnych czasach, gdy przodkowie z tych ziem przyjęli wiarę świętą i poszli za Chrystusem, w sercach wielu narodziła się miłość do Maryi Matki Bożej. Dziś ich potomkowie wciąż pielgrzymują do Matki.

Grupa 14. Grupa to głównie pątnicy z dekanatu puławskiego chociaż zawsze bardzo mile widziani są goście z innych rejonów Archidiecezji Lubelskiej. „Czternastka” to grupa bardzo rozmodlona i bardzo energiczna, ponieważ idą w niej zawsze młodzi ludzie – w znacznej większości ciałem, a już na pewno wszyscy młodzi duchem. Z całą pewnością trzeba stwierdzić, że naszym atutem jest rozśpiewanie, mamy zawsze „mocną” grupę śpiewaczą. Do tzw. „punktów stałych” naszej grupy należy oprawa Mszy św. w Solcu 6 sierpnia i prowadzenie Apelu w Bielinach 8 sierpnia.

Grupa 15. Dekanat łęczyński oraz część dekanatów: Lublin–Podmiejski i siedliski. „Piętnastka" charakteryzuje się przede wszystkim dużą dawką radości i modlitwy, która objawia się szczególnie przez radosny śpiew. Mimo dużej rozpiętości wiekowej w grupie panuje iście rodzinna atmosfera. Każdego dnia spotykamy się na spontanicznych apelach i modlitwach uwielbienia przed snem. „Piętnastka” to wspólnota ludzi, którzy chcą z entuzjazmem i wielką pasją przyjmować posłannictwo do ludzi potrzebujących świadectwa Bożej miłości.

Grupa 16. Dekanaty: lubartowski i michowski. Uczestnikami „Szesnastki”w zdecydowanej większości są ludzie młodzi, ale co roku wędrują także osoby dorosłe. W programie każdego dnia będą: Msza św., modlitwa różańcowa i koronka do Miłosierdzia Bożego, śpiew godzinek, konferencje oraz śpiewy naszej scholi. Proponujemy także skorzystanie ze spowiedzi i rozmów z duszpasterzami. Chętnie poruszymy tematy interesujące młodzież - już można myśleć nad pytaniami do duszpasterzy. Zapraszamy i obiecujemy zrobić wszystko aby ta droga zbliżyła Was do Maryi i Jezusa.

Grupa 17. Dekanaty: chełmskie oraz część dekanatu siedliskiego. Nasza grupa jest wyjątkowa z wielu względów - przede wszystkim wyróżnia nas to, że idziemy najdłużej ze wszystkich lubelskich grup, bo 14 dni. W trasie stajemy się jak jedna wielka rodzina. I gdy czas się rozstać, często pojawiają się łzy…Grupa słynie również z tego iż ułożyła "taniec" do piosenki "Shaba balua Jezu". Zapewne na tym nie poprzestanie…

Grupa 18. Dekanaty krasnostawskie i dekanat turobiński. Grupa, w której pielgrzymują ludzie młodzi duchem i sercem, bez przyglądania się na PESEL. Grupa niezwykle rozśpiewana, rozmodlona, roześmiana, zgrana dzięki kilku dniom, które przemierzamy innymi szerokościami geograficznymi niż kolumna I i II wraz z towarzyszącą nam 17 grupą chełmską. Podobno jesteśmy grupą najszybszą, bo tak nam się śpieszy do Matki. Podobno mamy "fazę na Boga", co widać przez osobiste świadectwa mówiące o spotykaniu Boga, o których mówimy na apelach. Bez wiedzy naszych porządkowych polna myszka nie przemknie pod kabelkiem, żaden odcisk nie schowa się przed bacznym okiem naszej kochanej służby medycznej. W naszej grupie każdy jest prawdziwym bratem i siostrą: ojciec duchowy nosi tuby, przewodnik wzmacniacz, a ci, którzy mają najwięcej odcisków chcą nieść krzyż. Dobra grupa nie musi się reklamować, więc koniec opowiadania. Po prostu zapraszamy!

Grupa 19. Grupa prowadzona jest przez O.O Dominikanów z klasztoru przy ul Złotej w Lublinie.