Jedna z dróg do świętości

Agnieszka Gieroba

publikacja 11.02.2015 13:32

Masz święta z namaszczeniem chorych zgromadziła w lubelskiej katedrze zarówno tych, którzy się źle mają, jak i tych, którzy na co dzień pracują z chorymi pełniąc wiele różnych posług.

Namaszczenie chorych Namaszczenie chorych
Abp udzielił chorym sakramentu namaszczenia
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Mszy świętej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Wraz z nim za chorych modliło się wielu kapłanów oraz gość specjalny bp Irkucka Cyryl Klimowicz. Lubelska katedra wypełniła się chorymi, którzy swoje cierpienie powierzali Panu Bogu. Zachęcał ich do tego metropolita podkreślając, że choroba może być jedną z dróg do świętości. - Wasze zmagania, dolegliwości i cierpienie nie są zmarnowane. Są różne drogi do świętości, jedną z nich jest choroba. Ufajcie Jezusowi i Jemu powierzajcie swoje życie w każdych okolicznościach - mówił abp Stanisław Budzik. Zwracał też szczególną uwagę na Maryję, która patronuje dzisiejszemu dniu. - Do Lourdes pielgrzymują chorzy z całego świata, by tam przez wstawiennictwo Matki Bożej prosić o uzdrowienie. My odbywamy dziś pielgrzymkę duchową, którą Maryja przyjmuje spoglądając na nas z wizerunku w naszej katedrze. Maryja nazywana przecież Matką Pocieszenia bierze nas w swoje ramiona. Jej uważnemu spojrzeniu nie umknie żadna nasza bieda ni strapienie. To ona w dzisiejszej ewangelii opowiadającej o weselu w Kanie Galilejskiej jest tą, która dostrzegła to, co dla innych było niewidoczne. To jej uwadze nie umknęło, że skończyło się wino. Ona też wskazała rozwiązanie przywołując Jezusa i mówiąc sługom "zróbcie cokolwiek wam powie". Maryja dostrzega też drobne sprawy z naszego życia i wskazuje nieustannie na Jezusa, jako tego, który może zaradzić naszym dolegliwościom - podkreślał metropolita.

Zwracał się także do ludzi zdrowych, by cenili swoje zdrowie, jako dar, który trzeba wykorzystać. Dziękował także wszystkim tym, którzy pracują z chorymi i dla chorych. Zauważył, że to cały zastęp ludzi, nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale i kierowcy karetek, osoby dbające o czystość, gotujące posiłki, poświęcające swój czas by ulżyć choremu. - Czas spędzony u boku chorego jest czasem świętym - przywoływał słowa papieża Franciszka.