Kryształowe serce radcy prawnego

rp

publikacja 20.03.2015 21:00

Wśród wąskiego grona osób wyróżnionych nagrodą "Kryształowe Serce Radcy Prawnego" znalazł się mecenas Michał Czerwonka z Katolickiego Stowarzyszenia "Agape" w Lublinie.

Kryształowe serce radcy prawnego Mecenas Michał Czerwonka z katolickiego stowarzyszenia "Agape" ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

W tegorocznej edycji konkursu wyróżniono 18 radców prawnych i aplikantów, którzy swoją wiedzę, umiejętności i czas poświęcili zupełnie za darmo osobom potrzebującym. Nagrodę laureatom wręczył prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Jest jedynym radcą prawnym w województwie lubelskim, którego kapituła wyróżniła w tegorocznym konkursie. - Chciałem znaleźć jakieś nowe formy codziennej aktywności - mówi mecenas Czerwonka. - Trudno mówić o tej nagrodzie, bo nie pomaga się innym dla wyróżnień czy statuetek. Moja działalność w stowarzyszeniu „Agape” wyszła na jaw przez przypadek, bo nie chciałem się z tym obnosić. Jest mi, oczywiście, miło. Nagroda stanowi dla mnie tym większą motywację do dalszej pracy pro bono - dodał laureat.

W ostatnich latach M. Czerwonka angażował się w wiele akcji Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape”, wspierających młodzież i dzieci zagrożone wykluczeniem. Przez wiele lat był wolontariuszem w świetlicy „Agape Club” przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie, zajmującej się wsparciem dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych. W Lublinie znany jest z zaangażowania w działalność Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, powołanym na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości przy Katolickim Stowarzyszeniu „Agape”. Tam  udziela porad prawnych i prowadzi szkolenia. Jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, funkcjonującym przy prezydencie Lublina.

Tytuł honorowy „Kryształowe Serce Radcy Prawnego” otrzymuje prawnik, który wyróżnia się bezinteresowną pomocą na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, instytucji realizujących cele publiczne, kościołów, związków wyznaniowych, uchodźców, repatriantów lub osób dotkniętych klęskami. Szczególnie doceniane są nieodpłatnie wykonywane usługi prawne.