Braterstwo i umiłowanie ojczyzny

jj

publikacja 22.05.2015 11:43

Niepublikowane dotąd zdjęcia lubelskich korporantów oraz wiele eksponatów związanych z ruchem korporacyjnym można dziś i przez kilka następnych dni zobaczyć w Kolegium Jana Pawła II KUL.

Tak jak przed wojną, także i dziś korporantów charakteryzuje specjalny strój Tak jak przed wojną, także i dziś korporantów charakteryzuje specjalny strój
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Reaktywowana w październiku 2013 r. przez studentów KUL Polska Akademicka Korporacja "Astrea Lublinensis" przygotowała specjalną wystawę oraz konferencję dotyczącą korporacji działających w okresie międzywojennym w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

- Chcieliśmy pokazać zarówno eksponaty związane z działalnością korporacji akademickich, ale też przybliżyć wszystkim samą ideę korporacji akademickich - mówi Bartosz Czajka prezes korporacji „Astrea Lublinensis”.

Na KUL zachowało się bardzo wiele pamiątek związanych z ruchem korporacyjnym i jest to ewenement na tle naszego kraju. Możemy obejrzeć sztandar przedwojennej Astrei, Corabii czy Hetmanii, ale też zobaczyć jak wyglądały kiedyś dekle - czyli specjalne czapki noszone przez członków korporacji tzw. komilitonów. Zachowały się także zdjęcia spotkań przedwojennych korporantów oraz dokumenty przez nich przygotowywane.

Eksponaty związane z działalnością korporacji przed wojną przechowywane są w archiwum KUL   Eksponaty związane z działalnością korporacji przed wojną przechowywane są w archiwum KUL
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Dziś w Lublinie działa jedna korporacja reaktywowana na wzór prężnie funkcjonującej przed wojną korporacji studenckiej Astrea Lublinensis. Kiedyś było ich o wiele więcej.

- Były to organizacje ideowo -  wychowawcze i miały na celu samokształcenie i działalności charytatywną - wyjaśnia Bartosz Czajka - My poszperaliśmy w archiwum uniwersyteckim i znaleźliśmy materiały dotyczące ich funkcjonowania na KUL. Stwierdziliśmy, że dobrym pomysłem byłoby wskrzeszenie takiej organizacji, szczególnie, że przystaje ona do naszych czasów - dodaje.

Astrea Lublinensis swoją działalność opiera przede wszystkim na tradycji przedwojennej Korporacji Akademickiej Astrea, która powstała na Uniwersytecie Lubelskim na przełomie 1923 i 1924. Obecnie korporanci organizują konferencje, debaty, wycieczki krajoznawcze i spotkania integracyjne. - Dla nas bardzo ważne są tradycyjne wartości takie jak honor, patriotyzm i działalność na rzecz ojczyzny - mówi wiceprezes Astrei Michał Dworski. Korporanci podkreślają też, że podstawą ich działalności jest przyjaźń.