Śpiewali na Polu Objawień

ks. Rafał Pastwa

publikacja 13.06.2015 18:20

Na polu w niewielkiej miejscowości na drodze do Annopola zauważono płaczącą Matkę Bożą. Maryja ubrana była jak zwykła chłopka. Siedziała na przydrożnym kamieniu i płakała...

Śpiewali na Polu Objawień Członkowie zespołu "Manufaktura" ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Mieszkańcy Księżomierzy, sąsiednich miejscowości i całego kraju zaczęli natychmiast odwiedzać miejsce objawienia. Pojawiły się natychmiast pogłoski o otrzymaniu darów od Matki Bożej. Biskup krakowski - bo w tamtym czasie był to teren diecezji krakowskiej - zakazał duchownym mówić o tych objawieniach. Polecił nawet zakopać kamień, na którym miała siedzieć Maryja w stroju wieśniaczki.

Wszystko to wydarzyło się w czasie wielkich klęsk żywiołowych, jakie miały miejsce w latach 1594-1602. Wieść o objawieniu rozniosła się jednak na cały kraj. Kardynał Bernard Maciejowski, biskup krakowski, sam zdecydował się przybyć na miejsce. Po powrocie do Krakowa kazał odprawić procesję pokutną oraz zbudować kaplicę na miejscu objawień oraz umieścić w niej obraz MB. Sanktuarium w Księżomierzy jest dzisiaj codziennie odwiedzane przez turystów ze wszystkich stron kraju.

20 czerwca 2010 r. abp Józef Życiński przekazał parafii dekret podnoszący kościół do rangi sanktuarium Matki Bożej Księżomierskiej. 

Od dziewięciu lat parafia organizuje Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej, który odbywa się właśnie na Polu Objawień. W przeglądzie bierze regularnie kilkadziesiąt grup i wykonawców indywidualnych.

- Przyjechaliśmy jako opiekunowie kilku grup młodzieżowych. Jest zespół „Manufaktura” z Annopola oraz zespół ludowy „Krzemień” ze Świeciechowa i dziecięcy zespół "Wesołe Nutki" z Liśnika Dużego. Jesteśmy tu już kolejny raz – mówią Maciej i Renata Niemczyccy z Annopola.

Śpiewali na Polu Objawień   Próba przed występem ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Maja Korda gra na perkusji w zespole „Manufaktura”. Razem z nią występują m.in.: Jagoda Niemczycka i Katarzyna Stachyra. - Przyjeżdżamy tu każdego roku. Jest bardzo sympatycznie - tłumaczy Jagoda. - Uczę się śpiewać trzy lata. Występuję tu, bo lubię śpiewać - tłumaczy Róża Łysuniek, wokalistka „Manufaktury”.

- Uczestnicy przeglądu są przeważnie spoza granic naszej archidiecezji, bo Księżomierz jest ostatnią parafią przy granicy z diecezją sandomierską. Dużo takich spotkań i konkursów ma miejsce w Lublinie czy w centralnej części diecezji. Chcemy dać szansę również mieszkańcom tej części archidiecezji, by poczuli się gospodarzami - mówi ks. Andrzej Woch, proboszcz parafii Księżomierz.

Pomysłodawczynią konkursu jest Anna Potocka, była sekretarz gminy Gościeradów i parafianka sanktuarium.

Pierwszy dzień przeglądu to przesłuchania w kategorii dzieci i młodzież gimnazjalna. Kolejny dzień to przesłuchania młodzieży i dorosłych.