Wielka głębia

rp

publikacja 16.07.2015 16:38

Do obsługi tego potężnego obiektu pływackiego potrzeba 100 osób, które niebawem zostaną zatrudnione. Oprócz basenu olimpijskiego i kompleksu basenowego, do dyspozycji użytkowników oddane zostaną także sauny, aquapark, plac zabaw dla dzieci oraz restauracje.

Wielka głębia Basen Olimpijski może być otwarty już we wrześniu tego roku ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Basen Olimpijski w Lublinie już teraz wygląda imponująco. Jego powierzchnia wynosi 14 tys. mkw. Sama powierzchnia lustra wody wynosi 2240  mkw. Natomiast na trybunach będzie mogło zasiąść ponad 2,1 tys. osób.

Nowoczesna budowla będzie w nocy podświetlona tak, by tworzyć iluminacje dostosowane do okolicznej zabudowy. Koszt inwestycji szacuje się na 100-150 mln zł.

- Zakończenie robót przewidziane jest na 31 lipca. Z każdym dniem widać postęp prac - mówi Marzena Szczepańska, nadzorująca realizację inwestycji z ramienia prezydenta miasta. - Jednorazowo w obiekcie będzie mogło przebywać nawet 800 osób. W ciągu dnia może go odwiedzić kilkanaście tysięcy osób, a może i znacznie więcej - wyjaśnia. - Zakończono już budowę parkingu przy Basenie Olimpijskim. Odbyły się próby świetlne na zewnątrz. Woda w basenach jest nalana niemal w całości i ruszamy z próbą instalacji technologii jej uzdatniania. Nie możemy nalewać wody do wszystkich basenów jednocześnie, bo byłoby to zbyt wielkie obciążenie dla sieci. Stąd jej uzupełnianie będzie trwało przez cały następny tydzień.

Popularność obiektu uzależniona będzie, oczywiście, od cen, które ustali MOSiR. Ostatecznie kompleks pływacki przy al. Zygmuntowskich będzie nosił nazwę Aqua Lublin.

Na budowie Basenu Olimpijskiego obecnie prowadzone są intensywne prace wykończeniowe. W obiekcie trwa układanie płytek, malowanie, układanie sufitów podwieszanych, montaż opraw oświetleniowych i wykańczanie sanitariatów. Rozpoczęło się także wyposażanie obiektu.

Od strony miasteczka ruchu drogowego zamontowany jest kompletny plac zabaw oraz trwa urządzanie boiska do siatkówki plażowej. Niebawem rozpocznie się sadzenie roślin w ogrodzie zimowym.

W części pływackiej kończy się zapełnianie wodą głównej niecki basenowej i rozpoczyna rozruch technologii basenowej, czyli systemu filtrów i urządzeń uzdatniających wodę, a także montaż i rozruch ruchomego dna oraz pomostu, który wykonywany będzie przez nurków pod jego powierzchnią.

Po przefiltrowaniu wody dokonane zostaną badania przez służby sanepidu i jeśli wyjdą pomyślnie, będzie można dopuścić basen do użytkowania.

Pozostałe niecki będą napełniane w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wokół obiektu trwają ostatnie prace nawierzchniowe, porządkowe i sadzenie zieleni.