Ku pamięci i przestrodze

Justyna Jarosińska

publikacja 21.01.2016 13:30

Wystawa połączona z sesją naukową i zatytułowana "Reżimy totalitarne wobec duchownych kościołów chrześcijańskich okupowanej Polski 1939 - 1945" jest częścią trwającego od kilku dni Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W otwarciu wystawy wziął udział m.in wice konsul Ukrainy w Lublinie Witalij Biłyj. W otwarciu wystawy wziął udział m.in wice konsul Ukrainy w Lublinie Witalij Biłyj.
Justyna Jarosińska /Foto Gość

 W czasie II wojny światowej represjonowanych było przez władze niemieckie i sowieckie co najmniej 6,5 tys. polskich duchownych rzymsko - katolickich. Spośród nich zginęło przeszło blisko 3 tys. osób.

Represje dotknęły także 60 duchownych ewangelickich spośród 120 księży tego Kościoła. Deportowani byli do obozów koncentracyjnych gdzie wielu z nich zmarło. W obozach koncentracyjnych ginęli także duchowni prawosławni.

By upamiętnić ich świadectwo wiary i odwagi,  Instytut Ekumeniczny KUL wraz z Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana przygotował specjalną wystawę pokazującą zdjęcia tych, którzy zginęli i miejsca ich kaźni.

 - Organizujemy tę wystawę i sesję po to, by pamiętać i żeby przestrzec - mówi ks. Sławomir Pawłowski dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL - Organizujemy ją specjalnie w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ponieważ przedstawia duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.  Pragniemy modlić się o jedność między chrześcijanami i pragniemy ocalić pamięć męczenników. Ci ludzie dali świadectwo miłości do ojczyzny ale także miłości do Boga i miłości do drugiego człowieka. 

Materiały do wystawy zostały przygotowane przez Radę Ochrony Pamięci Męczeństwa już 8 lat temu, ale wydobyte dopiero teraz przez lubelski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

-Blisko 7 tys. kapłanów było wywiezionych do obozów.  Prawie 3 tys. z nich nie wróciło. Pokazali co to są wartości  nadrzędne. Dają nadzieję. Dla nas to szczególny moment byśmy byli nosicielami nadziei i byśmy umieli odwoływać się do wartości fundamentalnych - mówi Marek Koryciński przewodniczący Rady Głównej Civitas Christiana w Polsce. 

Wystawie, która potrwa do 29 stycznia towarzyszyła sesja naukowa.