Bisów w naszym życiu nie będzie

jj

publikacja 10.02.2016 21:02

- Nasze życie jest premierą, bisów w nim nie będzie - mówił w homilii podczas liturgii Środy Popielcowej bp Mieczysław Cisło. - Trzeba tak je przeżyć, by kiedyś nie żałować, że się je zmarnowało. Trzeba jednak najpierw odczytać scenariusz, który napisał nam Boski Scenarzysta.

Wielki Post to czas zadumy nad naszym życiem Wielki Post to czas zadumy nad naszym życiem
Justyna Jarosińska/ Foto Gość

Mszy św., która rozpoczęła Wielki Post i była jednocześnie Mszą św. odprawianą w rocznicę śmierci abp Józefa Życińskiego, przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik. Na początku przywołał postać zmarłego pięć lat temu arcybiskupa Życińskiego.

- Pięć lat temu wybiła godzina Paschy dla abp Józefa - mówił abp S. Budzik. - Wspominamy go dziś z wdzięcznością za to, że przez 14 lat prowadził nasz kościół lokalny po drogach zbawienia, że zostawił nam wspaniały przykład wierności Bogu i otwarcia na człowieka. Człowiek zawsze był dla niego najważniejszy - podkreślał arcybiskup. 

Biskup Mieczysław Cisło zauważył w homilii, że kluczem do zrozumienia sylwetki abp Józefa jest jego biskupie motto „W Duchu i prawdzie". - Ma ono swe źródło w ewangelicznej scenie rozmowy Pana Jezusa z Samarytanką przy studni - mówił bp Cisło. - Tą sceną abp był zafascynowany. Była jego ideologiczną bazą, inspirowała go w działaniu. Abp Józef był skłonny prowadzić dialog z każdym poszukującym prawdy, a Jezus był dla niego źródłem Wody Żywej, z którego czerpał i był dla niego odniesieniem w publicystyce, działalności pasterskiej, ale przede wszystkim w życiu duchowym - zaznaczał. 

Biskup Mieczysław, nawiązując do rozpoczynającego się Wielkiego Postu, stwierdził, że dziś potrzeba nam uregulowania naszego człowieczeństwa, które jest rozregulowane. - Przy pomocy laski bożej, której mamy w obfitości w Wielkim Poście, możemy je regulować - wskazywał biskup.

Metropolita lubelski zwrócił natomiast uwagę, że samo posypanie głów popiołem nie wystarczy, że to tylko zewnętrzny znak. Arcybiskup przywołał słowa proroka Izajasza, który zachęca do prawdziwego postu. - Tak jak radzi prorok, tak postępował w swym życiu i tak nauczał abp Józef - zaznaczał metropolita. - Ufamy, że chwała Chrystusa Zmartwychwstałego ogarnęła go i wstawia się dziś za nami u Tego, któremu zaufał. 

Abp Józef Życiński był wybitnym filozofem, teologiem, publicystą, wykładowcą i członkiem wielu międzynarodowych gremiów naukowych. W latach 1990-1997 był biskupem tarnowskim, a następnie do śmierci w 20011 r. - arcybiskupem metropolitą lubelskim i wielkim kanclerzem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Od 1999 roku wykładał na Wydziale Filozofii KUL, gdzie kierował Katedrą Relacji Między Nauką a Wiarą. Jego zainteresowania naukowe obejmowały m.in. naturalizm metodologiczny, teizm ewolucjonistyczny, filozofię procesu, pole racjonalności, matematyczność przyrody, emergencję, ewolucjonizm.

Napisał ponad 50 książek i około 350 artykułów poświęconych problematyce filozofii oraz dialogu chrześcijaństwa z myślą współczesną.

Był inicjatorem, organizatorem i gospodarzem trzech Kongresów Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie (2000, 2004, 2008), przygotował również zręby czwartego kongresu, który odbył się już po jego śmierci, w roku 2012.

Zmarł nagle w Rzymie 10 lutego 2011 r. na zawał serca.