Lubelski misjonarz miłosierdzia

Agnieszka Gieroba

publikacja 19.03.2016 10:30

Misjonarzy miłosierdzia powołał papież Franciszek na początku Wielkiego Postu. Ich posługa to nieustanne przypominanie sobie i innym, że Bóg ze Swą miłością czeka na każdego, nawet jeśli wydaje się nam, że jesteśmy strasznymi grzesznikami.

Ks. Jan Miczyński Ks. Jan Miczyński
Jest misjonarzem miłosierdzia w archidiecezji lubelskiej
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Choć misjonarze miłosierdzia zostali wyznaczeni zaledwie kilka tygodni temu, nie znaczy to, że wcześniej nie można było doświadczać miłości Boga.

- To nie tak, że teraz Bóg jest bardziej miłosierny niż kiedyś, czy teraz mamy większe szanse na odpuszczenie naszych przewinień. Miłosierdzie Boga jest zawsze gotowe objąć człowieka i dzieje się to poprzez każdego kapłana podczas spowiedzi świętej. Powołanie misjonarzy miłosierdzia to kolejne nawoływanie do człowieka, by przylgnął do Bożej miłości - mówi ks. Jan Miczyńskim misjonarz miłosierdzia archidiecezji lubelskiej.

W homilii papieża Franciszka skierowanej do kapłanów, którzy w Kościołach lokalnych otrzymali funkcję misjonarza miłosierdzia, zaznacza on, że bycie misjonarzem miłosierdzia jest obowiązkiem, który wymaga stania się świadkami bliskości Boga i kochania bliźnich w taki sposób, w jaki On kocha.

- Nie mamy kochać na nasz sposób, który jest zawsze ograniczony, a czasem nawet sprzeczny, mamy kochać w sposób Jemu właściwy, przebaczając na Jego sposób, gdyż na tym właśnie polega miłosierdzie - mówił papież. Podkreślił też, że nie jest łatwo stanąć przed innym człowiekiem, nawet wiedząc, że jest on reprezentantem Boga, i wyznać grzech. Odczuwa się wstyd zarówno za to, czego się dokonało, jak i też w odniesieniu do konieczności wyznania go drugiemu człowiekowi. Wstyd jest uczuciem intymnym, które ma wpływ na życie osobiste i wymaga ze strony spowiednika postawy szacunku i zachęty.

Misjonarze miłosierdzia otrzymali także specjalne uprawnienia do udzielania rozgrzeszenia z grzechów, które wcześniej mogła rozgrzeszać wyłącznie Stolica Apostolska. Należą do nich: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec ojca świętego, rozgrzeszenie wspólnika w grzechu przeciw VI przykazaniu Dekalogu, zdrada tajemnicy spowiedzi.