Przeszła od życia do Życia

Justyna Jarosińska

publikacja 11.04.2016 16:53

Tysiące ludzi pożegnało jedną z najwybitniejszych postaci polskiej polityki ostatnich lat. Na pogrzebie prof. Zyty Gilowskiej obecni byli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zyta Gilowska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia Zyta Gilowska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Świdniku w kościele pw. NMP Matki Kościoła przy ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Na uroczystościach pojawili się przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych oraz lubelskich uczelni. Zytę Gilowską żegnali mieszkańcy Świdnika i Lublina.

O godz. 13 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył abp Stanisław Budzik. - W pamięci wielu prof. Zyta Gilowska pozostanie jako postać wyrazista, posiadająca naturalny autorytet, budząca szacunek i sympatię - mówil podczas homilii abp Budzik. - Miała wielkie poczucie odpowiedzialności i przekazywała je swoim studentom i współpracownikom - dodał. 

Arcybiskup zwrócił szczególną uwagę na głęboką wiarę prof. Gilowskiej. - Budowaliśmy się jej wiarą, dzięki której dzielnie do końca znosiła swoje cierpienie. Była osobą głęboko wierzącą, dającą świadectwo o swojej wierze. Eucharystia była dla niej centrum życia religijnego. Pielęgnowała nabożeństwo do swojej patronki św. Zyty. Wczytywała się w pisma św. Faustyny, a wielkie znaczenie dla jej życia miała postać i nauczanie św. Jana Pawła II. Dla upamiętnienia jego pontyfikatu ufundowała dla parafii cenny kielich. Sprawujemy w nim dziś Eucharystyczną ofiarę za jej zbawienie. 

Prof. Zytę Gilowską pożegnał także prezydent Andrzej Duda. - Ja dziś jestem tu po to, by podziękować pani profesor za jej piękne życie, podziękować jej za to kim i jaka dla nas była i jak wiernie i pieknie słuzyła Rzeczpospolitej - mówił prezydent. - Nigdy nie odmawiała pomocy ani w sprawach przyjacielskich ani w sprawach państwowych - zaznaczył. 

Prezydent przypomniał także, że w czasie kampamii prezydenckiej prof. Gilowska wspierała również i jego. 

Swoją koleżankę żegnał także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Była niezwykła w bezpośrednim kontakcie, sympatyczna, pełna pomysłów - podkreślał. -  Miała wizję Polski, w szczególności polskiej gospodarki. Była głęboko przekonana, że polska gospodarka jest w stanie rozwijać się szybko o własne zasoby. Była także przekonana, że mamy przed sobą wielką szansę na to, by pchnąć Polskę do przodu szybko. 

Prof. Zyta Gilowska zmarła 5 kwietnia br. Została pochowana na cmentarzu parafialnym przy ul. Wyszyńskiego w Świdniku. 

Zyta Gilowska była ekspertem Biura Analiz Sejmowych Sejmu RP (1994-2001), koordynatorem programów badawczych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową (1991-2001) oraz Instytucie Spraw Publicznych (1994-2000).

W latach 1992-1995 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady ds. Samorządu Terytorialnego przy Prezydencie RP, a od 1992 do 1998 była delegatem Polski do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Zasiadała w Sejmie IV oraz VI kadencji. Była wicepremierem ds. gospodarczych, ministrem finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza (2006) i Jarosława Kaczyńskiego (2006-2007). Z nominacji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego była Członkiem Rady Polityki Pieniężnej III kadencji.

Prof. Zyta Gilowska przez 30 lat była także wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez dwie kadencje, w latach 1996-1998 oraz 2008-2011, sprawowała funkcję dyrektora Instytutu Ekonomii. Od roku 1994 kierowała Katedrą Finansów Publicznych KUL.

Jest autorką ponad 200 publikacji z tego obszaru tematycznego. Badania naukowe w kierowanej przez nią katedrze koncentrowały się na zagadnieniach funkcjonowania samorządu terytorialnego, systemowych regulacjach w obszarze finansów publicznych oraz badaniach nad budżetem zadaniowym.

Podejmowane badania i prace analityczne wykorzystywane były również do przygotowywania ekspertyz, przeprowadzanych na zamówienie m.in. komisji sejmowych czy jednostek samorządowych.