Ożywione obrazy pana Jana

jj

publikacja 14.04.2016 11:30

Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. R. Traugutta w Lublinie Chrzest Polski nie jest już wydarzeniem niezrozumiałym i zupełnie odległym. Same wzięły w nim udział.

Co roku społeczność SP nr 6 przygotowuje wydarzenie kulturalne w ramach "Szkolnej Wiosny Teatralnej" Co roku społeczność SP nr 6 przygotowuje wydarzenie kulturalne w ramach "Szkolnej Wiosny Teatralnej"
SP 6

Obraz Jana Matejki „Zaprowadzenie chrześcijaństwa RP 965” wisi na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest pierwszym obrazem z cyklu „Dzieje cywilizacji w Polsce”.

Początkowo miał nosić tytuł „Chrzest króla Mieczysława”, ale ostatecznie Matejko zdecydował się obok sceny przyjęcia chrztu przedstawić wprowadzenie zachodniej cywilizacji na ziemie Polan wraz z przybyciem księżniczki czeskiej Dobrawy, które nastąpiło w 965 - stąd data w tytule dzieła.

Dla uczniów szkoły podstawowej w większości jest to obraz nieznany. W lubelskiej „szóstce” jednak już wszyscy wiedzą co dokładnie przestawia. - Co roku w naszej szkole w ramach imprezy „Szkolna Wiosna Teatralna” nauczyciele razem z dziećmi przygotowują projekt edukacyjno - artystyczny - wyjaśnia dyrektor SP 6 Danuta Nowakowska - Bartłomiejczyk. - W tym roku z racji wielkiego jubileuszu postanowiliśmy skupić naszą szkolną wspólnotę wokół wydarzeń z historii ojczyzny. 

Uczniowie klas IV-VI przez blisko dwa miesiące uczestniczyli w specjalnych zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z SP nr 6 związanych bezpośrednio z 1050 rocznicą przyjęcia przez Polskę chrztu.

W tym czasie poznali nie tylko historię przedstawioną na obrazie Jana Matejki, który stał się podstawą do przygotowania programu, ale także m.in. wzięli udział w debatach uczniowskich na temat znaczenia chrześcijańskich początków naszego kraju, zwiedzili wirtualnie krainę geograficzną, która była świadkiem przyjęcia chrztu przez Mieszka I, napisali muzykę do „żywego” obrazu i poznali realia życia, które towarzyszyły naszym przodkom.

- Główne jednak zadania dla uczniów polegały na zaprojektowaniu kostiumów, poznaniu historycznej postaci z obrazu Jana Matejki i wyjaśnianiu symboliki obrazu jako tekstu kultury – wyjaśnia dyr. Nowakowska - Bartłomiejczyk.

 Zwieńczeniem wielotygodniowej pracy był  uroczysty dzień kostiumowy i gala „ożywionych obrazów pana Jana”, które uczniowie każdej klasy zaaranżowali na szkolnej scenie. O sakramencie chrztu aktorom i widzom opowiedział ks. płk Andrzej Piersiak proboszcz parafii cywilno-wojskowej w Lublinie a uczniowie klas IV a i VI a odegrali przed publicznością "Chrzest Polski”. Przedstawieniu oraz prezentacji "obrazów" towarzyszył szkolny chór Kasjopea. 

- Dzieciom bardzo podobała się ta forma pracy nad projektem i naprawdę działały z prawdziwym zapałem - podkreśla pani dyrektor. - Mam wielką nadzieję, że emocje, wiedza i umiejętności będą pamiątką tego wielkiego jubileuszu.