Odrzucony artysta

rp

publikacja 10.05.2016 18:40

Według dostępnych informacji, osoby decydujące o projekcie kościoła akademickiego KUL zarzucały Jerzemu Nowosielskiemu, że styl jego polichromii jest nazbyt bizantyjski.

Odrzucony artysta Prace Nowosielskiego będą udostępnione publiczności w Lubelskim Muzeum ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

- Udało się nam zdobyć dotację ministerialną i dziewięć rysunków projektowych polichromii kościoła akademickiego KUL wykonanych przez Jerzego Nowosielskiego będzie naszą własnością. Zaprezentujemy w związku z tym premierową wystawę jego prac w korytarzu tuż przed kaplicą Trójcy Świętej, żeby można było porównać współczesną wizję malarstwa wschodniego z koncepcją dawnego malarstwa bizantyjskiego obecnego w kaplicy - mówi Anna Hałata, kustosz w gabinecie rycin Lubelskiego Muzeum w Lublinie.

Rysunki na żywo będzie można zobaczyć już niebawem, bo podczas Nocy Muzeów 14 maja. My w naszej galerii prezentujemy zdjęcia zarówno niektórych elementów polichromii kościoła akademickiego KUL, jak również nieznane publiczności rysunki Jerzego Nowosielskiego.

"W chwili obecnej - pisał Jerzy Nowosielski 21 czerwca 1962 r. w liście do przyjaciela, Andrzeja Grzegorczyka - jestem niesamowicie zajęty projektowaniem i początkiem pracy w terenie nad trzema polichromiami, które wypada mi (tak się złożyło, że ani rusz nie można się od tego wykręcić) w tym roku zacząć. Jedna w Warszowicach k. Pszczyny, druga, maleńka, prawdopodobnie w Górze Kalwarii pod Warszawą, trzecia, jeżeli zaakceptują mój projekt, zupełnie zresztą bezkompromisowy - w akademickim kościele w Lublinie. Cała nadzieja w tym, że jedna, (albo i wszystkie) roboty 'się wściekną' tego roku i wtedy będę rzeczywiście do dyspozycji. A gra jest warta świeczki, bo w polskich warunkach, przy niesłychanej ekskluzywności konfesyjnej poszczególnych kościołów i denominacji, najlepszym ‘kazaniem’ ekumenicznym jest 'pokazać' perspektywy jedności kultu". Niestety, wszystkie wymienione w liście projekty to właśnie "dzieła niedokonane", żadna z planowanych polichromii nie została zrealizowana. Projekt do Warszowic zupełnie przepadł, ten do Góry Kalwarii został wykorzystany - po pewnych zmianach - przy dekoracji wnętrza w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach w Warszawie (1966), polichromię w kościele akademickim KUL w Lublinie wykonał ostatecznie Eugeniusz Mucha z artystami "Grupy Krakowskiej" - napisała Krystyna Czerni w artykule "Projekt, zupełnie zresztą bezkompromisowy - niezrealizowana polichromia Jerzego Nowosielskiego dla kościoła akademickiego KUL w Lublinie (1962)".

Inspiracją tematyczna polichromii wykonanej przez Eugeniusza Muchę stała się zgodnie z wolą ówczesnego rektora – ks. Mariana Rechowicza – encyklika Jana XXIII "Pacem in terris".