Żegnam się, ale nie wychodzę

jj

publikacja 02.06.2016 18:50

Wręczenie księgi pamiątkowej "Veritas in caritate" byłemu rektorowi KUL ks. prof. Andrzejowi Szostkowi rozpoczęło obchody święta patronalnego KUL.

Ks. prof. Andrzej Szostek odebrał księgę pamiątkową z rąk obecnego rektora ks. Antoniego Dębińskiego Ks. prof. Andrzej Szostek odebrał księgę pamiątkową z rąk obecnego rektora ks. Antoniego Dębińskiego
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Ks. prof. Szostek z końcem minionego roku osiągnął wiek emerytalny. Zgodnie z tradycją, powinien zakończyć pracę na uczelni. Kilka tygodni temu ksiądz profesor, jako pierwszy w historii KUL, otrzymał tytuł "Professor Emeritus", który oznacza profesora zasłużonego.

- To dla mnie wieki zaszczyt -  podkreśla ks. prof. Szostek. - Nie wiem jeszcze, jakie niesie ze sobą obowiązki, natomiast jednym z przywilejów, z jakimi się wiąże, jest możliwość dalszej pracy na etacie - co prawda, nieco okrojonym - mimo ukończonych przeze mnie 70 lat życia. Mam nadzieję, że lista, którą otwieram, będzie długa. W związku z tym mogę powiedzieć, że żegnam się, ale nie wychodzę.

Podczas dzisiejszej uroczystości wręczenia księgi pamiątkowej laudację na cześć jubilata wygłosił ks. prof. Alfred Wierzbicki. Przybliżył on postać ks. prof. Szostka, jego dorobek naukowy, działalność społeczno-kulturalną oraz sposób przekazywania myśli filozoficznej. - Długa znajomość z KUL-owskim filozofem ośmiela mnie, aby widzieć w nim prawdziwego kontynuatora Sokratejskiej tradycji uprawiania filozofii w żywiole słowa mówionego - podkreślił laudator. - Co więcej, czyni to w formach bogatszych aniżeli te, którymi dysponował ateński ojciec etyki.

Ks. prof. Wierzbicki zwrócił także uwagę na szczególną cechę, którą jest obdarzony ks. prof. Szostek - darem dyskutowania. - Ksiądz profesor angażuje się z głęboką pasją w debaty, ponieważ wierzy, że poszukując prawdy wspólnie i wspólnie ją odkrywając, najlepiej się jej służy. Nie o każdym filozofie można powiedzieć, że budzi innych z intelektualnej drzemki, wyzwala z myślowej niemrawości i śmiało dotyka sedna problemu. Ksiądz Szostek naprawdę to potrafi - mówił.

Ks. prof. Wierzbicki przypomniał także, że o opinię ks. prof. Szostka zabiegają media krajowe i lokalne. - Etyka z istoty swej jest zanurzona w sferze praktycznej, nic więc dziwnego, że aktualne zjawiska kulturowe, społeczne, polityczne, naukowe czy technologiczne wymagają komentarza etycznego - zauważył. - Medialna obecność KUL-owskiego profesora etyki wnosi do debaty publicznej rzetelny i wielostronny namysł nad kwestiami, często budzącymi emocje, wobec których zdają się ustępować argumenty. Ale zapewne zamęt na współczesnej medialnej agorze byłby jeszcze większy, gdyby zabrakło ludzi z usposobieniem Sokratesa - konkludował.

Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński przypomniał, czym jest księga jubileuszowa wręczana ks. prof. Szostkowi. - To akademicka forma, utrwalona tradycją, wyrażenia szacunku wobec instytucji lub osób. Zawiera zazwyczaj cenne studia z różnych dyscyplin wiedzy, ale także artykuły osób, które chcą wyrazić wdzięczność, szacunek, związek, odniesienie do osoby, której jest ta księga dedykowana. Bardzo się cieszę, że dziś taką księgę jubileuszową różnorodną możemy wręczyć księdzu rektorowi Andrzejowi Szostkowi - mówił. 

Ks. Szostek w swoim wystąpieniu wspominał swoje dzieciństwo i dom rodzinny. - To wielka zasługa mojej rodziny, że dziś jestem tu, gdzie jestem - podkreślał. - Do dziś korzystam z podręcznika do filozofii prof. Tatarkiewicza z podpisem mojej mamy. To od niej dostałem tę książkę.

Jubilat wspomniał także czasy swojej nauki na KUL. - Miałem dużo szczęścia, bo przyszedłem na studia wtedy, gdy wielcy ludzie tu pracujący byli w sile swojej aktywności. Słuchałem wykładów kard. Wojtyły, prof. Świerzawskiego, o. Krąpca, prof. Stępnia. Dostałem jeszcze takiego mistrza i przyjaciela, jakim był ks. Tadeusz Styczeń. Zajęcia z etyki miałem z prof. Gałkowskim, wtedy jeszcze magistrem. Jestem bardzo wdzięczny uniwersytetowi za to wszystko, co otrzymałem - podkreślał.


Ks. prof. Andrzej Szostek urodził się 9 listopada 1945 r. w Grudziądzu. W 1969 roku ukończył studia z zakresu filozofii chrześcijańskiej na KUL. Pracę magisterską pt. „Etyka jako nauka empiryczna w ujęciu T. Czeżowskiego i T. Kotarbińskiego” napisał pod kierunkiem ks. doc. dr. hab. kard. Karola Wojtyły. W 1974 roku przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Księży Marianów. W 1978 roku uzyskał stopień doktora filozofii na podstawie rozprawy „Filozoficzne aspekty dyskusji wokół norm ogólnie ważnych we współczesnej teologii”. Podstawą habilitacji, którą uzyskał w roku 1989, była praca „Natura - rozum - wolność. Filozoficzna analiza koncepcji twórczego rozumu we współczesnej teologii moralnej”. Tytuł naukowy profesora otrzymał w roku 1997.

Swoje życie zawodowe związał z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, na którym rozpoczął pracę już w 1970 r. jako stażysta. Następnie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej, aż do stanowiska profesora zwyczajnego, które objął w roku 2000. Pracę naukową godził ze sprawowaniem odpowiedzialnych funkcji administracyjnych, m.in. kierował Katedrą Etyki Szczegółowej, a następnie Katedrą Etyki. Przez dwie kadencje (1992-1998) był prorektorem, później zaś, również dwie kadencje, rektorem KUL (1998-2004).

Główne zainteresowania naukowe ks. prof. Szostka oscylują wokół racjonalnych podstaw etyki, problematyki sumienia, zajmują go niektóre zagadnienia z zakresu etyki szczegółowej (etyka życia, etyka miłości, etyka a polityka) oraz myśl etyczna i antropologiczna Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

Należy do wielu krajowych i międzynarodowych gremiów naukowych oraz zespołów redakcyjnych, m.in. w latach 1992-1997 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Jest członkiem Papieskiej Akademii „Pro vita”. Jego praca i dorobek naukowy były wielokrotnie doceniane, czego wyrazem są liczne odznaczenia i wyróżnienia, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.