Pierwsze koncerty i pierwsze słowobranie

rp

publikacja 06.07.2016 18:50

- Nie chcę nieporozumień, żadnych. Jest tylko jedno takie miasto kultury w Polsce i jest nim Lublin. Kibicuję temu festiwalowi i każdemu innemu, bo tu wszystko smakuje inaczej - mówi Justyna Mącudzińska z Wrocławia.

Pierwsze koncerty i pierwsze słowobranie Lublin staje się miastem festiwalowym ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

– Jesteśmy zachwyceni dojrzałością tego miejsca, dystansem do świata i bogatą ofertą kulturalną. W tym roku będziemy na większości koncertów i wystaw – mówi Grażyna z Warszawy. Jej zdaniem, poważny i jedyny mankament to brak bazy noclegowej w Lublinie w czasie festiwalu. – Musieliśmy się nieźle nagimnastykować, żeby znaleźć coś na poziomie trzech gwiazdek, bo wszystko jest w zasadzie zajęte – wyjaśnia.

Lublin w czasie festiwali jest chętnie odwiedzany przez gości z całego kraju. Po tegorocznej Nocy Kultury pojawiło się wiele pochlebnych recenzji i artykułów. Kultura stała się znakiem firmowym i promocyjnym dla miasta od kilku dobrych lat. – Nie chcę nieporozumień, żadnych. Jest tylko jedno takie miasto kultury w tym kraju i jest nim Lublin. Kibicuję temu festiwalowi i każdemu innemu, bo tu wszystko smakuje inaczej – mówi Justyna Mącudzińska z Wrocławia. Przyjechała do Lublina z mężem Piotrem, który od lat związany jest z instytucjami kultury w całym kraju. Kiedyś byli tu przypadkiem i postanowili, że będą wracać. – Usłyszałam, całkiem przypadkiem, że być może w przyszłym roku lub za dwa lata zobaczymy i usłyszymy tu zespół Sigur Ros. Byłoby to fantastyczne dla publiczności, jak i dla festiwalu.

Zdaniem Agnieszki Wojciechowskiej, festiwal to kolejna szansa by pogłębić edukację muzyczną. – Dzisiejsza kultura szuka przestrzeni, gdzie szanowana będzie podmiotowość poszczególnych osób. Festiwale masowe nie są odpowiedzią na poszukiwanie współczesnego człowieka – podkreśla dyrektor artystyczna festiwalu Inne Brzmienia-Wschód Kultury.

A już dzisiaj na scenie na otwarcie festiwalu wystąpi Kwadrofonik w bazylice dominikanów na Starym Mieście. Na scenie pod namiotem zagra zespół Shuma z Białorusi, następnie Flora Quartet i Innercity Ensemble z Polski.


W związku z promocją polskiego wydania książki Ołeksandra Bojczenki „50 procent racji”, która odbędzie się w sobotę o 16.45, na wirydarzu klasztoru dominikanów – mamy dla naszych Czytelników mały konkurs. Książkę otrzyma pierwsza osoba, która wyśle odpowiedź na adres internetowy naszej redakcji. A pytanie brzmi: W którym roku urodził się Ołeksandr Bojczenko?