W niedzielę wielkie spotkanie z nauką

jj

publikacja 16.09.2016 08:39

Na płycie stadionu po raz kolejny odbędzie się Lubelski Piknik Naukowy, który zainauguruje XIII Lubelski Festiwal Nauki. Na amatorów wiedzy czekają niezwykłe projekty naukowe, pokazy oraz występy artystyczne.

Jak co roku będzie można także skorzystać z podstawowych badań przeprowadzanych przez studentów medycyny Jak co roku będzie można także skorzystać z podstawowych badań przeprowadzanych przez studentów medycyny
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Już w niedzielę 18 września w godzinach od 10 do 16 mali i duzi miłośnicy nauki będą mogli uczestniczyć bezpłatnie w  jednej z największych imprez popularnonaukowych w kraju, organizowanej w ramach XIII Lubelskiego Festiwalu Nauki. 

-  W tym roku piknik przebiegać będzie w kilku strefach - zarówno na płycie stadionu jak i na terenach przyległych oraz boiskach treningowych - informują organizatorzy. 

W strefie nauki będzie można się dowiedzieć m.in. czy płatki śniadaniowe są zdrowe, jak zrobić krem oraz jak uratować życie w nagłych wypadkach. 

Strefa artystyczna to miejsce gdzie będzie ustawiona scena, na której wystąpią zespoły artystyczne m.in Orkiestra św. Mikołaja a w strefie zwierzaków studenci weterynarii UP podpowiedzą jak właściwie pielęgnować i dbać o zdrowie małych podopiecznych.  

W strefie pojazdów niezwykłych znajdziemy ciekawe maszyny, będzie też możliwość ładowania pojazdów elektrycznych z Odnawialnych Źródeł Energii, oraz sprawdzenie umiejętności latającego drona. 

W specjalnie wyznaczonej strefie (teren parkingów przed stadionem) zaparkują foodtrucki i rozstawią się stoiska gastronomiczne, w tym „Ekologiczna Wyspa” koordynowana przez Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna”. Poza Stowarzyszeniem i producentami eko-żywności na „Ekologicznej Wyspie” wystawią się:  Zagroda Edukacyjna „Zielony Poligon” z miejscowości Nowiny, „Wieś Dąbrówka” oraz „Słowiański Gród” z Wólki Bieleckiej. 

Lubelski Piknik Naukowy zapoczątkuje Lubelski Festiwal Nauki, który od lat jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalno-naukowych. Kierowany jest do wszystkich grup wiekowych i  każdego roku uczestniczy w nim kilkadziesiąt tysięcy osób. LFN jest organizowany na podstawie porozumienia podpisanego przez pięć akademickich Uczelni Lublina – Porozumienie Rektorów z dnia 21 maja 2004 roku o powołaniu Lubelskiego Festiwalu Nauki jako cyklicznej imprezy popularyzującej naukę.

W 2016 roku hasło przewodnie to „Nauka źródłem inspiracji”, a głównym organizatorem jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.