Szokująca wypowiedź ks. profesora

ks. Rafał Pastwa ks. Rafał Pastwa

publikacja 01.10.2016 12:58

Ks. prof. Tadeusz Guz świętowanie Reformacji nazywa utożsamianiem Boga z szatanem. Kolejne już tego typu jego nagranie zostało właśnie opublikowane w sieci.

Szokująca wypowiedź ks. profesora Pomnik Marcina Lutra Henryk Przondziono /Foto Gość

- Jeżeli strona kościelna, mówię tutaj generalnie, nikogo nie wyłączając, jeżeli strona kościelna będzie obchodzić Reformację z innych racji, jak tylko z faktu żeby pójść i zdobyć tych ludzi dla Boga - to popełni akt apostazji, czyli herezję - mówi ks. prof. Tadeusz Guz na spotkaniu, które zostało zarejestrowane i opublikowane w Internecie.

- Świętować taką zbrodnię, świętować utożsamienie Boga z szatanem - to jest najwyższym aktem herezji. Nie znam drugiego człowieka w dziejach kultury duchowej, szeroko pojętej, poza Marcinem Lutrem, który w tak systematyczny sposób dokonał satanizacji Boga. Nie znam - tłumaczył słuchaczom.

Ks. prof. Tadeusz Guz nie jest specjalistą od ekumenizmu. Swoje poglądy wygłasza m.in. na spotkaniach Przyjaciół Radia Maryja, jest związany ze środowiskiem Radia Maryja.

Ks. prof. Guz jest również związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Mimo tematyki poruszonej przez ks. profesora na materiale filmowym, jego głównym kierunkiem zainteresowań naukowych nie jest teologia lecz filozofia prawa. W swoich badaniach koncentruje się również na aspektach wyobcowania społecznego.

W opinii naszej redakcji wypowiedź ks. profesora jest sprzeczna z duchem ekumenizmu i ewangelicznego dążenia do wzajemnego poznania się wyznawców Chrystusa. Tworzy niepotrzebny klimat napięcia w świecie, który i tak wystarczająco jest naznaczony podziałami.

Jan Paweł II w liście z 31 października 1983 r. do  kard. Jana Willebrandsa, przewodniczącego Sekretariatu Jedności Chrześcijan z racji 500 rocznicy urodzin doktora Marcina Lutra w Eisleben, przypadającej na 10 listopada 1983 r.  napisał m.in. „W pokornej kontemplacji tajemnicy Bożej Opatrzności i w pobożnym nasłuchiwaniu tego, czego nas dzisiaj uczy Duch Boży poprzez wspominanie wydarzeń epoki Reformacji, Kościół stara się poszerzyć granicę swojej miłości, aby wyjść naprzeciw jedności tych wszystkich, którzy, jako ochrzczeni, noszą imię Jezusa Chrystusa”.