Studenci już w Lublinie

Justyna Jarosińska Justyna Jarosińska

publikacja 03.10.2016 13:50

Choć nie wszędzie jeszcze wybrzmiało radosne "Gaudeamus", to jednak na każdej uczelni w naszym mieście odbyły się już pierwsze zajęcia.

Studia to czas pracy, ale także jak zaznaczają studenci, czas zabawy. Studia to czas pracy, ale także jak zaznaczają studenci, czas zabawy.
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Żacy rozpoczęli rok akademicki. Nie da się tego nie zauważyć. Na ulicach zrobiło się tłoczniej, w okolicach uczelni ciężko zaparkować. Mimo niżu demograficznego, lubelskie uczelnie nie narzekają na brak chętnych do studiowania. 

- Studia na naszej uczelni w tym roku rozpoczęło ponad 3,3 tys. osób - informuje Lidia Jaskuła rzecznik prasowy KUL. - Największą popularnością cieszyły się: psychologia, filologia angielska, sinologia, prawo i bezpieczeństwo narodowe. Dobrze wypadły również takie kierunki, jak: informatyka, ekonomia czy filologia niderlandzka - dodaje. - Bardzo dobry wynik rekrutacyjny tych kierunków nie jest zaskoczeniem, od lat są to kierunki wybierane najchętniej - zaznacza pani rzecznik.

Naukę na pierwszym roku studiów w UMCS rozpoczęło blisko 6 tys. nowych studentów. Młodzi ludzie w przypadku tej uczelni wybierali głównie: prawo, finanse i rachunkowość psychologię i bezpieczeństwo wewnętrzne. Dwa ostatnie kierunki cieszyły się także największą liczbą studentów przypadających na jedno miejsce. Wielki zainteresowaniem jeśli chodzi o liczbę osób na jedno miejsce cieszył się także kierunek: jazz i muzyka estradowa. - Zainteresowanie naszą ofertą studiów generalnie nie maleje - podkreśla rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. - Niż demograficzny dostrzegamy raczej na studiach II stopnia - dodaje.  

Z roku na rok uczelnią o coraz bardziej ugruntowanej pozycji oraz rozpoznawalnej marce edukacyjnej liczącej się w całej Europie jest Uniwersytet Medyczny. Tu najbardziej obleganym kierunkiem w tym roku był kierunek lekarsko - dentystyczny. Na jedno miejsce startowało aż 28 kandydatów. Ponad 13 osób na jedno miejsce przypadło na kierunek lekarski.

W tym roku akademickim UM w Lublinie otworzył studia na poziomie magisterskim w zakresie dietetyki, aby zapewnić absolwentom licencjatu możliwość kontynuacji kształcenia w macierzystej uczelni. - Przed rokiem przedłużyliśmy studia w zakresie elektroradiologii, poszerzając je o studia uzupełniające magisterskie, uruchomiliśmy również nowy kierunek – biomedycynę, jedyny w Polsce. To moim zdaniem są studia z przyszłością - mówi rektor UM prof. Andrzej Drop. Rektor UM podkreśla także, że Uniwersytet Medyczny jest jedyną uczelnią w Lublinie, która nie zlikwidowała w ostatnim pięcioleciu ani jednego kierunku studiów. 

Największą popularnością na Uniwersytecie Przyrodniczym cieszyła się natomiast weterynaria oraz geodezja z kartografią. Duże zainteresowanie wśród maturzystów wzbudził tu także jedyny w Polsce kierunek: behawiorystyka zwierząt. 

Dziś najmłodsi studenci stawiali swoje pierwsze kroki na uczelni. Uniwersytety wychodząc im na przeciw, przygotowały specjalne punkty informacyjne. - Studenci i pracownicy udzielają dziś nowym studentom na bieżąco potrzebnych informacji, w tym wszystkich tych, które ułatwią odnalezienie się pierwszego dnia na uniwersytecie - wyjaśnia Lidia Jaskuła. - Nowi studenci i ich bliscy mogą zwiedzić sam uniwersytet i muzeum KUL - dodaje.  O godz. 9.00. w kościele akademickim KUL odprawiona została Msza św. dla wszystkich studentów, której przewodniczył prorektor ds. studenckich ks. prof. Andrzej Kiciński.

Po Mszy studenci pierwszych lat spotkali się z władzami swoich wydziałów i instytutów oraz pracownikami dziekanatów. Otrzymali na nich regulaminy studiów oraz najważniejsze informacje na temat studiowania, procedur administracyjnych, organizacji uczelni.