Jedność to nie jednakowość. Nabożeństwo ekumeniczne u ewangelików

ks. Rafał Pastwa ks. Rafał Pastwa

publikacja 21.01.2017 12:21

Wiele osób zachwyca się Kazaniem na Górze: pisarze, artyści, nawet niewierzący. Ale jak mam przestrzegać nauczania Chrystusa jeśli nie zaangażuję się całym sercem i całym życiem? - pyta retorycznie pastor Randy L. Hacker.

Jedność to nie jednakowość. Nabożeństwo ekumeniczne u ewangelików Nabożeństwo poprowadził ks. Grzegorz Brudny ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Kolejne nabożeństwo ekumeniczne w Lublinie odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Lublinie. Po nim miało miejsce spotkanie przy kawie, herbacie i ciastku na „pastorówce”, gdzie uczestnicy wspólnej modlitwy, reprezentujący różne wspólnoty mogli ze sobą życzliwie porozmawiać.

- Jesteśmy na tej ekumenicznej modlitwie po pierwsze, aby poznać siebie samego, swoją własną wrażliwość i pobożność. By poznać tego, który siedzi obok mnie w ławie. A co najistotniejsze, by pomodlić się razem do Trójjedynego Boga i uczynić zadość słowom Jezusa Chrystusa, abyśmy wszyscy byli jedno. Jedno, nie znaczy byśmy byli tacy sami, identyczni, ale otwarci na drugiego człowieka. Chcemy to czynić wsłuchując się w Sowo Boga – mówił na początku nabożeństwa ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie.

W modlitwie uczestniczyli również duchowni innych kościołów chrześcijańskich w Lublinie: ks. Andrzej Gontarek, proboszcz parafii polsko-katolickiej a jednocześnie przewodniczący Lubelskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Sławomir Rosiak, proboszcz parafii starokatolickiej mariawitów, pastor Mariusz Maikowski z kościoła adwentystów dnia siódmego.

Zwiastowanie Słowa podczas nabożeństwa przypadło pastorowi Randy’emu L. Hackerowi ze zboru kościoła chrześcijan babtystów w Lublinie. Pastor kilkanaście lat temu przyjechał wraz z żoną z USA do Polski, nauczył się języka polskiego i służy swojej wspólnocie w zborze przy ul. Kochanowskiego. Wspólnota liczy ok. 50 osób.

Zwiastowanie słowa zaczął od odkreślenia, że Kazanie na Górze przedstawia nowy wymiar życia. - Wiele osób zachwyca się Kazaniem na Górze: pisarze, artyści, nawet niewierzący. Ale jak mam przestrzegać nauczania Chrystusa jeśli nie zaangażuję się całym sercem i całym życiem? Naśladowanie Chrystusa jest możliwe, gdy zrozumiemy Chrystusa i Jego krzyż i mękę – mówił pastor.

Nawiązał również do Listu do Hebrajczyków i wydarzenia z Szawłem pod Damaszkiem ukazując, że Bóg daje człowiekowi nowe życie, które staje się szukaniem chwały Boga. Zdaniem pastora Hackera człowiek musi się ponownie narodzić, aby się nawrócić. A jest to możliwe jedynie przez poznanie Chrystusa.

Nabożeństwo uświetnił występ chóru parafii ewangelicko-augsburskiej pod kierunkiem dr. Adama Załęskiego. Fragment nagrania znajduje się na naszym profilu facebookowym: www.facebook.com/gosc.lubelski

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma w Lublinie bogaty program, z którym można się zapoznać TU.