Co będzie tematem Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w 2020 roku?

rp

publikacja 11.03.2017 10:52

Doświadczenie zakończonego kongresu pokazało istnienie nowych form zagrożeń ludzkiej wolności. Mamy też do czynienia z sytuacją, w której ludzie mówiący jednym językiem, żyjący w tej samej epoce, nie potrafią już ze sobą rozmawiać.

Co będzie tematem Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w 2020 roku? Konferencja prasowa na zakończenie V KKCh ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

- Dzisiaj trzeba nam wołać o kulturę dialogu. O to, by odzyskać kulturę dialogu. Być może to będzie głównym tematem przyszłego kongresu - mówił abp Stanisław Budzik podczas ostatniej konferencji prasowej V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, która miała miejsce w październiku ubiegłego roku.

Metropolita lubelski zauważył wtedy, iż doświadczenie kongresu pokazało nowe formy zagrożeń wolności człowieka. Dostrzega się również sytuacje, w których ludzie mówiący jednym językiem, żyjący w tej samej epoce, nie potrafią już ze sobą rozmawiać, albo się zupełnie nie rozumieją.

Podsumowanie V KKCh miało miejsce w październiku ubiegłego roku podczas specjalnej konferencji prasowej na KUL. Abp Budzik podkreślał, że dzieło rozpoczęte w 2000 r. przez abp. Życińskiego okazało się trwałe i potrzebne. - Kościół potrzebuje dialogu z kulturą współczesną i kultura współczesna też go potrzebuje - zaznaczył.

Natomiast rektor KUL podkreślał dobrą organizację kongresu oraz spokojny, planowy przebieg wszystkich wydarzeń i paneli. Doceniając rolę i znaczenie kongresu zauważył, że jest to dobry krok przygotowania do świętowania jubileuszu 100-lecia uniwersytetu założonego przez ks. Idziego Radziszewskiego w 1918 r. - Ten uniwersytet okazał się niejednokrotnie wyspą wolności - dodał.

Z kolei prof. Piotr Gutowski docenił rolę ścierania się różnych idei podczas obrad kongresowych, czasem nawet radykalnie przeciwstawnych. Przyznał, że najbardziej uderzyły go słowa Krzysztofa Pendereckiego, który mówił o muzyce i zwrócił uwagę na trzy rzeczy: na warsztat, transcendencję i wspólnotę. – Powiedział, że aby tworzyć dobrą muzykę, trzeba mieć pewien warsztat, a więc przywiązanie do pewnych tradycji. Gdyby to uogólnić, jest to przesłanie dla młodych ludzi: nie porzucajcie tradycji, w której zostaliście wychowani. Ona niesie wiele cennych wartości. I od tego powinniście zacząć, nawet jeśli w przyszłości będziecie chcieli to zmodyfikować - mówił Gutowski.

- Kultury i muzyki nie tworzy się bez wychodzenia poza siebie. Musicie marzyć o czymś, co jest poza wami. A po trzecie, kultura tworzy się we wspólnocie. Wydaje mi się, że uniwersytet jest wspólnotą, w której należy rozmawiać o tych kwestiach. Te trzy punkty niech będą podsumowaniem tego wspaniałego kongresu - stwierdził przed kilkoma miesiącami prof. Gutowski.

Z tej okazji prezentujemy zdjęcia ze spektaklu prof. Leszka Mądzika „Etiuda teatralna Maski”, która została zrealizowana w ramach KKCh.