Promocja nowej książki ks. prał. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersz Grinera)

ks. Rafał Pastwa ks. Rafał Pastwa

publikacja 17.05.2017 12:30

Ks. prał. Grzegorz Pawłowski "Kapłański testament sługi Mesjasza" zadedykował bp. Mieczysławowi Cisło.

Promocja nowej książki ks. prał. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersz Grinera) Ks. prał. Grzegorz Pawłowski zadedykował swoją książkę wydaną przez "Gaudium" bp. Mieczysławowi Cisło. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Uczestników spotkania promocyjnego powitała Monika Zając, wprowadzając ich w bogaty, pełen piękna i dramaturgii życiorys ks. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersz Grinera). W spotkaniu uczestniczył abp Henryk Muszyński, prymas senior, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, bp Mieczysław Cisło, wieloletni przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, ks. prof. Mirosław Wróbel, biblista i przyjaciel ks. Grzegorza Pawłowskiego oraz ks. dr Marek Szymański, dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”. W promocji uczestniczyły również siostry ze zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek.

Najpierw głos zabrał abp Henryk Muszyński. – Najwięcej mi o ks. Grzegorzu mówił abp Życiński, z którym łączyła mnie szczególna więź. To spotkanie, ta książka – są dla mnie ważne – mówił prymas senior. Nawiązał do podwójnej, a nawet potrójnej tożsamości ks. prałata Grzegorza Pawłowskiego. Podkreślał, że trudne jest bycie Żydem, chrześcijaninem i Polakiem jednocześnie, ale możliwe dzięki spotkaniu ze Zmartwychwstałym, czego doświadczył autor „Kapłańskiego testamentu sługi Mesjasza”. Porównał ks. Pawłowskiego do św. Pawła. Podkreślił, że powinniśmy wyrażać Bogu wdzięczność za to, że zachował osobę ks. Grzegorza jako wiernego i prawdziwego świadka wierności. Odniósł się również do osoby bp. Cisło, który wniósł wielki wkład w rozwój dialogu z judaizmem, a któremu autor zadedykował swoją książkę.

Głos zabrał również abp. Stanisław Budzik i bp Mieczysław Cisło. Fragmenty książki czytała Wanda Lotter. Wystąpił również chór „Carillon”. W krótkich słowach ks. inf. Grzegorz Pawłowski podziękował za obecność i oznaki życzliwości i przyjaźń.

Ksiądz inf. Grzegorz Pawłowski jest kapłanem archidiecezji lubelskiej. Jest narodowości żydowskiej, obecnie pracuje w Izraelu jako duszpasterz wspólnot hebrajskojęzycznych i Polonii.

Urodził się 23.08.1931 r. w Zamościu przy ul. Mikołaja Reja 26. Jego żydowska rodzina była religijna. Dzieciństwo przerwała wojna. Autor "Kapłańskiego testamentu sługi Mesjasza" we wrześniu 1939 r. miał 8 lat.

Jego najstarszy brat przewidywał, że sytuacja Żydów pogorszy się, gdy naziści podbiją Polskę. Zamość zajęli Rosjanie, ale potem na mocy paktu z III Rzeszą wycofali się na wschód, a razem z nimi uciekł brat małego Grzegorza - Chaim. Podczas okupacji niemieckiej Zamość wchodził w skład Generalnego Gubernatorstwa. Ludność żydowska była na tych terenach bardzo liczna, w niektórych miasteczkach stanowiła połowę mieszkańców.

Ojciec Grzegorza został zamordowany przez hitlerowców w Zamościu podczas wykonywania prac publicznych, natomiast matka wraz z jego dwiema starszymi siostrami - Szajndlą Shoshaną Malką i Surą Sarą - została wysiedlona do Izbicy, gdzie wszystkie zostały zamordowane.

Mały Jakub korzystając z chwilowej nieuwagi oprawców uciekł i długo tułał po różnych gospodarstwach i domach, ale nikt nie pozwalał mu zostać na dłużej. U rodzin o nazwiskach Bajak i Kuroń był najdłużej - pasł u nich krowy.

Po wyzwoleniu trafił do sierocińca w Tomaszowie Lubelskim. A jako wychowanek sióstr Benedyktynek Misjonarek z domu dziecka w Lublinie uczęszczał do Gimnazjum im. Staszica w Lublinie i Gimnazjum im. Czartoryskich w Puławach. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, które ukończył w 1958 r., przyjmując świecenia kapłańskie.

W roku 1970 ks. Grzegorz Pawłowski podjął pracę duszpasterską na rzecz Polonii w Ziemi Świętej, gdzie mieszka i posługuje do dnia dzisiejszego. 17 stycznia 2011 r. staraniem ks. abp. Józefa Życińskiego otrzymał w Lublinie podczas obchodów Dnia Judaizmu godność protonotariusza apostolskiego, czyli infułata.