#EastOfCulture #DifferentSounds, czyli Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia 5-9 lipca 2017

Inne Brzmienia

publikacja 05.07.2017 15:31

Podczas Festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia", który w tym roku odbywa się w ramach wielkiego jubileuszu 700. rocznicy lokacji Lublina, przez 5 dni pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów.

#EastOfCulture #DifferentSounds, czyli Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia 5-9 lipca 2017 Francuski kolektyw Nouvelle Vague, znany jest z doskonałych autorskich aranżacji wielkich hitów z nurtów new wave, punk i post punk czy new romantic Materiały prasowe organizatorów

Nazwa "Wschód Kultury – Inne Brzmienia" zobowiązuje i zawiera w sobie dwa niezwykle istotne dla festiwalu komponenty. Od lat w line-upie widoczny jest pierwiastek wschodni, czyli prezentacje najciekawszych artystów z Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie byłoby prawdziwych „innych brzmień” bez obecności artystów wymykających się tradycyjnym klasyfikacjom i porządkom.

Na jedynych koncertach w Polsce pojawią się najważniejsi przedstawiciele takich gatunków, jak chociażby nowa fala, afro-jazz, muzyka elektroniczna, avant rock czy szeroko pojęte world music. W programie m.in.: Juno Reactor, Nouvelle Vague, Mulatu Astatke.

"Inne Brzmienia" prezentują najoryginalniejszych twórców i unikalne nurty w światowej muzyce. Niezmiennie stawiają na ideę twórczego poszukiwania w sztuce, wysoką jakość artystyczną i kreatywność. Szukają pierwiastka sprawiającego, że artyści stają się zjawiskami, a brzmienia – dźwiękową rewolucją.

#EastOfCulture #DifferentSounds, czyli Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia 5-9 lipca 2017   Uczestnicy festiwalu będą mogli usłyszeć niezwykłe dźwięki Materiały prasowe organizatorów Pierwsza gwiazda tegorocznej edycji to dowodzone przez Bena Watkinsa Juno Reactor, czyli legenda światowej sceny goa trance i psychedelic. Działająca już ponad 25 lat formacja ma na koncie szereg koncertów na wszystkich kontynentach, mnóstwo udanych kooperacji z wieloma artystami, legendarne ścieżki dźwiękowe, m.in. do takich filmów jak: "Matrix: Reaktywacja", "Matrix: Rewolucje", "Brave Story", "Pewnego razu w Meksyku: Desperado 2" czy "Mortal Kombat". Do Lublina artyści przyjadą na jedyny koncert w Polsce ze specjalnym projektem oraz składem wzbogaconym o znakomitą grupę taneczno-teatralną Mutant Theatre.

Kolejnym headlinerem jest francuski kolektyw Nouvelle Vague, znany szerokiej publiczności z doskonałych autorskich aranżacji wielkich hitów z nurtów new wave, punk i post punk czy new romantic. Artyści odważnie aranżują na nowo legendarne songi The Clash, Joy Division, Depeche Mode, Killing Joke i wielu innych, często sięgając po brzmienia akustyczne, subtelne wokale, melodie w stylu bossa novy, a niekiedy także i bardziej taneczne rytmy. Ich koncerty to niesamowita podróż w piękny, melodyjny i nieco odrealniony świat, wypełniony najważniejszymi utworami muzyki niezależnej ostatnich 40 lat. Jedyna okazja na zobaczenie ich w tym sezonie w Polsce będzie właśnie w Lublinie. #EastOfCulture #DifferentSounds, czyli Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia 5-9 lipca 2017   Festiwal z licznymi i niepowtarzalnymi atrakcjami potrwa do 9 lipca. Na scenie wystąpią oryginalni twórcy i wykonawcy Materiały prasowe organizatów

Poza muzyką, na wydarzenie składają się także filmy, spotkania i wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja kina dokumentalnego o Białorusi oraz cykl unikatowych filmów fabularnych z Mołdawii. Nie zabraknie też spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku przygotowano aż 5 premier wydawniczych — „Dzień poezji śmierci dzień” oraz „Tłuścioch i leszcz” Andreja Adamowicza, „Nogami do przodu” Andrija Bondara, „Szczęśliwi nadzy ludzie” Kateryny Babkiny oraz „Mały Leksykon Medyczny wg Bacharewicza” autorstwa Alhierda Bacharewicza.

Zobaczymy także wystawę zdjęć Rogera Fentona pt. „Wojna krymska”, obiekty użytkowe autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy i Mołdawii - wykonane pod okiem projektantów ze studia Malafor, materiały wizualne związane z wytwórnią Crammed Discs, wystawę Ivana Semesyuka z Kijowa, który zaprezentuje prace malarskie oraz wyszywane tkaniny, poruszające tematykę wojny i konfliktów społecznych. Lublin odwiedzi także Taras Makar z Ukrainy, który w ramach festiwalu zrealizuje prace site-specific z obszaru calligraffiti.

Najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Opowieściach Wschodniej Treści oraz Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędą się też warsztaty dla dorosłych – technik szlachetnej fotografii, metod wspólnego muzykowania z dziećmi, wprowadzenie do field recordingu i spacery dźwiękowe z Marcinem Dymiterem. W programie pojawił się też dedykowany branży muzycznej specjalny cykl szkoleniowy „Music IN”, który będzie swoistym inkubatorem dla artystów, managerów, promotorów oraz producentów wydarzeń muzycznych i animatorów życia muzycznego. Specjalnie dla nich przygotowany został szereg inspirujących warsztatów, dostarczających narzędzi do świadomego budowania kariery w branży muzycznej. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny a festiwal odbywa się w ramach realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Kultura Dostępna.

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2017 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz piąty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.