Ta uczelnia daje duże możliwości

ag

publikacja 03.10.2017 13:28

Oferuje 35 kierunków studiów, z pośród których kilka jest wyjątkowych w skali kraju. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie nie cierpi na niż demograficzny. Oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki immatrykulując studentów pierwszego roku.

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Przyrodniczym
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

- Uważam, że przyszłość związana jest z rozwojem szeroko rozumianych nauk przyrodniczych, dlatego wybrałam Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - mówi Monika Nowak.

Podobnego zdania jest ponad 2300 młodych ludzi zaczynających pierwszy rok studiów na UP.

- Chciałem studiować coś konkretnego. Nie mam talentów humanistycznych za to biologia szła mi bardzo dobrze. Wychowałem się na wsi, gdzie moi rodzice prowadzą duże gospodarstwo rolne. Wiem ile pracy i wiedzy wymaga taka praca, by była opłacalna. Zawsze też z podziwem obserwowałem pracę weterynarzy, którzy byli częstymi gośćmi u moich rodziców. Stąd wybór studiów. Poza tym obserwując dzisiejszy świat nie jest trudno zauważyć, że ludzie wydają wielkie pieniądze na swoje zwierzęta. Mam więc nadzieję, że połączę pasję z dobrym utrzymaniem w przyszłości - mówi Paweł student I roku.

O znaczeniu Uniwersytetu Przyrodniczego mówił także rektor uczelni prof. Zygmunt Litwińczuk odsłaniając przed oficjalną inauguracją tablice pamiątkowe poświęcone historii uczelni, poprzednim rektorom oraz doktorom honoris causa.

- Nasza uczelnia ma za sobą bogatą historię. Kilkakrotnie zmienialiśmy nazwę, ale nie zmienialiśmy swojej pasji w podejściu do nauki. Dawniej jeden z wydziałów UMCS, następnie szkoła rolnicza, potem Akademia Rolnicza w końcu Uniwersytet Przyrodniczy. Za nami wielkie inwestycje w bazę naukowo-dydaktyczną, mamy świetne laboratoria i sprzęt badawczy. Do tego kadra, która nie szczędzi swych sił zarówno w prowadzeniu badań naukowych, jak i dydaktyce sprawiają, że mimo powszechnego niżu demograficznego nie możemy narzekać na brak chętnych, by u nas studiować - podkreśla prof. Litwińczuk.

Rekrutacja na studia w roku akademickim 2017/2018 prowadzona była na 35 kierunkach studiów stacjonarnych I stopnia i 3 kierunkach studiów stacjonarnych II stopnia. Uniwersytet przygotował ponad 2000 miejsc zwiększając limit o 2 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

- Odnotowaliśmy w tym roku wzrost zainteresowania naszymi studiami, zarejestrowało się ponad 8000 kandydatów, zostało przyjętych 2329 kandydatów - mówi Iwona Pachcińska rzecznik uniwersytetu.

Największym zainteresowaniem cieszyły się Medycyna Weterynaryjna - ponad 10 osób/miejsce, Dietetyka- 4,6 osoby/miejsce, Behawiorystka zwierząt - 4,6 osoby/miejsce, Geodezja i Kartografia - 4, 4 osoby/miejsce. W ofercie rekrutacyjnej były 3 nowe kierunki: Wychowanie Fizyczne - cieszące się ogromnym zainteresowaniem, prawie 5 osób na miejsce, Ekoenergetyka, Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności.