Boży człowiek w trudnych czasach

ag

publikacja 06.10.2017 12:25

Wieloletni kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, sędzia Sądu Metropolitalnego, ale przede wszystkim kapłan o wielkim sercu. Ks. dr Franciszek Przytuła przez 40 lat zaangażowany w życie diecezjalnych instytucji przeszedł na emeryturę. Za jego pracę podziękował mu abp Stanisław Budzik.

Abp Stanisław Budzik wraz bp. Mieczysławem Cisło dziekowali ks. Franciszkowi Przytule za pracę dla archidiecezji Abp Stanisław Budzik wraz bp. Mieczysławem Cisło dziekowali ks. Franciszkowi Przytule za pracę dla archidiecezji
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Praca w instytucjach kościelnych nie przysłaniała mu nigdy zwykłego człowieka. Swój czas dzielił między kurialne obowiązki a pracę duszpasterską.

- To kapłan, który dał się poznać na wielu polach pracy duszpasterskiej. Najpierw jako wikary w kilku parafiach, potem jako rektor dwóch kościołów w Lublinie Świętego Ducha i Matki Bożej Zwycięskiej. Odbyte studia prawnicze i zdolności rozwiązywania trudnych spraw w trudnych czasach, jakie przypadły na młodość ks. Franciszka sprawiły, że coraz częściej angażowano go do spraw w diecezji. Tak został kanclerzem i bliskim współpracownikiem trzech lubelskich biskupów. Patrząc na jego życie nie można nie śpiewać Bogu Te Deum - mówił abp Stanisław Budzik dziękując ks. prałatowi Franciszkowi Przytule za lata pracy na rzecz archidiecezji.

Wśród wielu ważnych i odpowiedzialnych zadań szczególnie zapisał się w historii kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, gdzie od listopada 1987 r. do 6 lipca 2009 r. był rektorem.  Od 1993 r. był też kapelanem Związku Żołnierzy Armii Krajowej ­ Oddział Lublin.

Jako rektor doprowadził do szybkiego zbudowania nowego, pię­trowego Domu Rektoralnego, zakupienia i zainstalowania no­wych organów, generalnej renowacji ołtarza wielkiego i figury Najświętszej Maryi Panny oraz gruntownego remontu zewnętrz­nego kościoła i plebanii.

W 1988 r. zorganizował w kościele Powizytkowskim Tydzień Eucharystyczny w ramach Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Lublinie. Jako duszpasterz kościoła rektoralnego i kapelan Związku Żołnierz AK. kontynuował i rozwijał organizowane w tej świątyni uroczystości religijno­patriotyczne, celebrując osobiście nabożeństwa roczni­cowe i Msze święte w intencji Ojczyzny oraz bohaterów narodo­wych i męczenników ­ tragicznych ofiar wrogiej przemocy. Wy­głaszał wstępy historyczne i okolicznościowe homilie z okazji świąt państwowych oraz innych obchodów i rocznic, związanych z dziejami narodu i państwa.

Jest dr prawa kanonicznego i mgr teologii. Obecnie mieszka w parafii pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła, gdzie służy duszpasterską pomocą. Mimo wielu emerytalnego nie kończy swojej posługi w diecezji i tam gdzie może chętnie przychodzi z pomocą.