Gdy dziecko umiera

jj

publikacja 10.10.2017 14:18

Co roku w Polsce około 40 tysięcy kobiet doznaje poronienia, 2 tysiące dzieci rodzi się martwych, a kolejne kilka tysięcy, na skutek chorób i nieszczęśliwych wypadków, nie dożywa pełnoletności. 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.

Śmierć dziecka dla każdego rodzica jest bardzo trudnym doświadczeniem Śmierć dziecka dla każdego rodzica jest bardzo trudnym doświadczeniem
Henryk Przondziono /Foto Gość

W Lublinie ten dzień obchodzony będzie już po raz dziewiąty. - W kościele pw. Św. Ducha, przy ul. Krakowskie Przedmieście o godz. 15.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dzieci jeszcze w łonie matki, tuż po narodzinach, ale także za tych, którzy swoje dzieci stracili wiele lat po narodzeniu - wyjaśnia Katarzyna Klimek reprezentująca grupę Rodzice Dzieci Utraconych.

W czasie Eucharystii rodzice będą mogli symbolicznie oddać swoje zmarłe dzieci Bogu, a po Mszy św. uczestniczyć w spotkaniu. - To będzie czas, by porozmawiać z psychologiem, podzielić się swoim doświadczeniem, albo zwyczajnie tylko wypić herbatę i razem pobyć - informuje K. Klimek. 

Co roku Dzień Dziecka Utraconego gromadzi wiele rodzin, matek, ojców, którzy w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka. - Obserwuję, że z roku na rok na tych Mszach św. ale także na Eucharystiach, które odprawiane są od listopada do czerwca w każdą pierwszą sobotę miesiąca, pojawiają się ludzie starsi. Kobiety, które dawno temu straciły swoje dzieci. Wtedy te dzieci były nazywane tylko płodem. Nikt im wcześniej nie powiedział, że one żyją w niebie, i że to są ich dzieci. 

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzona została także internetowa Księga Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Księga jest dostępna na stronie www.rodzicepostracie.lublin.pl. Od 8 października księga jest także wyłożona w kościele pw. Świętego Ducha w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście, aby rodzice mogli wpisywać imiona swoich zmarłych dzieci.

W Lublinie od jakiegoś czasu trwają także prace związane z przygotowaniem i budową pomnika Dziecka Utraconego. - Na pewno stanie on na cmentarzu na Majdanku - informuje Katarzyna Klimek. - Będzie to też miejsce symbolicznego pochówku dzieci nienarodzonych. 

Historie rodziców, którzy stracili swoje dzieci opisywaliśmy jakiś czas temu na naszych stronach internetowych. Zachęcamy do ponownego przeczytania niezwykle wzruszających świadectw.