Ewangelia ze sceny

ks. Rafał Pastwa

publikacja 02.12.2017 16:08

Zamiast narzekać, zorganizowali niezwykłe wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce odbywa się Forum Teatrów Religijnych.

Ewangelia ze sceny Forum Teatrów Religijnych odbywa się na KUL od 1 do 2 grudnia 2017 r. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Dwa pierwsze dni grudnia 2017 na katolickim uniwersytecie w Lublinie to przede wszystkim Forum Teatrów Religijnych „Teatro Pretiosum”. Pierwszego dnia zrealizowano spektakl „Ifigenia” Teatru ITP. Drugi dzień upływa na prezentacji poszczególnych teatrów religijnych z całej Polski oraz na panelu dyskusyjnym.

– Odkąd zajmuję się teatrem, nie było okazji, aby się spotkały teatry religijne, aby sobie spojrzały w oczy, porozmawiały ze sobą o tym, co robią. Zamiast narzekać, jak to jest źle wokół, postanowiliśmy zobaczyć, ile jest rzeczy dobrych w tej przestrzeni. Stąd inicjatywa i nasze forum – mówi ks. dr Mariusz Lach, założyciel ITP.

Od dawna istnieje dylemat, czy powinno się dzielić teatr na religijny i niereligijny. – Czy można nazwać niektóre rzeczy, że są niereligijne, jeśli mówimy o teorii teatru czy dramatu? My poszliśmy innym kluczem. Zaprosiliśmy teatry, które same siebie określają mianem religijnych – podkreśla ks. M. Lach, pracownik Katedry Dramatu i Teatru na KUL.

– Chcemy się przede wszystkim poznać, nie planujemy nic wielkiego, choć myślimy o monografii i wymianie doświadczeń. Najważniejsze, że ze sobą rozmawiamy, wymieniamy doświadczenia. Przyjechali przedstawiciele czternastu różnych teatrów z całej Polski – precyzuje.

Ewangelia ze sceny   Dagmara Winiarczyk ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Dla Dagmary Winiarczyk z Teatru ITP, która jednocześnie działa w stowarzyszeniu powołanym, by wspierać ten teatr, ważne jest nawiązanie kontaktów z innymi. – Chcemy działać aktywnie, rozwijać się. Dlatego ważna jest wymiana doświadczeń – mówi. Uważa, że teatry religijne są potrzebne choćby z tego powodu, że dają poczucie sensu i treści, a nie tylko zbudowane są z samej formy. Ewangelia ze sceny   Jacek Brzeziński ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

W wydarzeniu uczestniczył także Jacek Brzeziński, aktor Teatru Provisorium, który współpracował z ITP m.in. przy realizacji wielkiego widowiska na Arenie Lublin podczas ŚDM czy przy realizacji „Prorocka”. – Obserwuję Teatr ITP i od wielu lat jestem pod jego wielkim wrażeniem. Przyszedłem posłuchać, dowiedzieć się, a jest w Polsce, jak się okazuje, wielka grupa tych teatrów. To ważne, że ludzie za pomocą sztuki chcą także prowadzić do Boga – wyjaśnia Brzeziński.

Na KUL zaprezentował się m.in. teatr „Dar”, związany ze wspólnotą ewangelicką z Bydgoszczy, i teatr „Droga” z Poznania. – Chcemy, aby sztuka nie była przestrzenią bez Boga. Zależy nam po pierwsze na ewangelizacji, a po drugie na obecności teatru chrześcijańskiego w kulturze – podkreślał reprezentant teatru „Dar”.