Kochają i służą. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP otrzymają medale i wyróżnienia

jj

publikacja 06.12.2017 17:28

Medal o. Maksymiliana Kolbego przyznawany jest przez parafię św. Maksymiliana Kolbego i Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. Otrzymują go ludzie i instytucje, którzy w swoim działaniu naśladują franciszkańskiego męczennika.

Medal przyznawany jest za realizację słów o. Maksymiliana Kolbego Medal przyznawany jest za realizację słów o. Maksymiliana Kolbego
KPSS

Medal o. Maksymiliana Kolbego oraz wyróżnienia Kapituły Medalu św. Maksymiliana Kolbego „Kochaj i służ” zostaną wręczone w najbliższy piątek, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny już po raz czwarty.

Sama idea Medalu o. Maksymiliana zrodziła się w wyniku współpracy środowiskowej parafii św. Maksymiliana Kolbego oraz Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie - placówki kształcącej kadry dla pomocy społecznej. - Chodziło nam o to, by kontynuować myśl świętego, jego dzieło w naszej parafii - mówi ks. Marek Sapryga, proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego. - Pojawił się pomysł, by pokazywać ludzi, którzy żyją słowami o. Maksymiliana: "Kochaj i służ", którzy mają pasję i oddają się drugiemu człowiekowi.

W poprzednich trzech edycjach medalami zostali uhonorowani m.in.: Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, abp Bolesław Pylak, dr Wanda Półtawska, pośmiertnie dziennikarsa Polskiego Radia Lublin Dorota Gonet, aktorka i piosenkarka Stanisława Celińska oraz działająca na rzecz społeczności lokalnej Alicja Dec.

W tym roku kapituła postanowiła uhonorować abp. Mieczysława Mokrzyckiego (który podczas Mszy św. odpustowej wprowadzi do parafii św. Maksymiliana Kolbego relikwie św. Jana Pawła II), Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie, Stanisława Santarka, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, oraz Grzegorza Peckę, dyrygenta Chóru Akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Chóru Archikatedry Lubelskiej.

Wyróżnienie natomiast w tym roku otrzyma m.in. kierownik lubelskiego "Gościa Niedzielnego" ks. Rafał Pastwa.

Medal został wykonany z czerwonej, wypalonej cegły przez niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Przedstawia na awersie twarz św. Maksymiliana Kolbego, inspirowaną obrazem Lucjana Jagodzińskiego, wyrzeźbioną przez pracującą w WTZ Bożenę Sadowską, z umieszczonym w dolnej części medalu napisem: "Kochaj i służ".

Rewers obrazuje zarys mieszczącej się przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie świątyni pw. św. Maksymiliana Kolbego. Medal nawiązuje w swoim artystycznym wyrazie do starożytnej pieczęci. Uzupełnieniem projektu jest opracowany graficznie przez prof. Leszka Mądzika dyplom "Kochaj i służ".