Nieskrępowana przestrzeń wolności i wyciszenia dla dzieci

ks. Rafał Pastwa

publikacja 20.02.2018 09:40

To swego rodzaju podróż do świata sztuki i obrazu. Zupełnie inna niż ta, której można doświadczyć w galeriach czy muzeach.

Nieskrępowana przestrzeń wolności i wyciszenia dla dzieci Od lewej: Marta Ryczkowska i Agnieszka Chwiałkowska z lubelskiej „Karuzeli sztuki” ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Marta Ryczkowska i Agnieszka Chwiałkowska z lubelskiej „Karuzeli sztuki” postanowiły zrealizować projekt dla dzieci, poprzez który najmłodsi mogą dosłownie dotknąć sztuki, bez ograniczeń i skrępowania. Jednocześnie taka forma zabawy stanowi początek zaawansowanej edukacji i może przyczynić się do odkrycia talentów dzieci. Ryczkowska i Chwiałkowska zdają sobie sprawę, że nie wolno hamować potencjału młodych ludzi, stąd efekt w postaci wystawy w oratorium w Centrum Kultury w Lublinie.

Nieskrępowana przestrzeń wolności i wyciszenia dla dzieci   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Od wejścia rzuca się w oczy domek zbudowany z pluszaków. Po lewej stronie stolik, poduszki, kolorowe kredki i kartki pod przyszły projekt, którego autorem mają być dzieci. Niezwykle ciekawie wygląda „stoisko” z ceramiką oraz „zakątek” dla malarzy. Tam każde dziecko może nanieść własny poziom kresek, postaci i kształtów na istniejące już dzieło. Jednak tym, co najbardziej może zachwycić jest baza wyłożona od wewnątrz srebrną folią. – To, co stanie się z tymi przedmiotami zależy tylko od dzieci. Chcemy, by mogły zapoznać się z różnymi materiałami i przedmiotami, by mogły działać bez żadnych nakazów. Kreatywność i różne stany dzieci nie zostają tutaj stłumione – mówi Agnieszka Chwiałkowska. Nieskrępowana przestrzeń wolności i wyciszenia dla dzieci   ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Zależało nam, aby w Centrum Kultury znalazła się przestrzeń wyłącznie dla dzieci, by mogły się tu czuć zupełnie bezpiecznie – dodaje Chwiałkowska.

„Karuzela sztuki” działa już od pięciu lat. Jest projektem dwóch przyjaciółek, który powstał z chęci zrobienia czegoś dla dzieci. – Ta praca tak nas pochłonęła, że stała się dla nas sposobem na życie. Jeździmy po całym Lublinie i realizujemy projekty Wydziału Kultury w szpitalach, domach dziecka, szkołach, przedszkolach. Punktem wyjścia była sztuka, także ze względu na nasze wykształcenie. Przyjęłyśmy formę warsztatów, wprowadzamy dzieci w świat sztuki poprzez prezentację w nowym, interaktywnym wydaniu. Opowiadamy o sztuce, działaniach artystycznych i przechodzimy do działań manualnych – precyzuje Chwiałkowska.

Wystawa powstała z myślą o zagospodarowaniu czasu dla dzieci i ich rodziców na czas ferii. Ale została przedłużona do 25 lutego ze względu na duże zainteresowanie.

Wystawa interaktywna będzie jeszcze czynna we wtorek, czwartek i piątek od 17.00 do 19.00, oraz w najbliższy weekend od 16.00 do 18.00. Na początku marca Chwiałkowska i Ryczkowska planują otworzyć „Pokój baśni”.

W tak przygotowanej wystawie uczestniczą pomysły i prace artystów Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie: Tomasza Bielaka, Seweryna Chwały, Emraha Gökdemira, Pawła Korbusa, Magdaleny Łaty, Kamila Stańczaka czy Sławomira Tomana.