Dzień Otwarty na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

ag

publikacja 08.03.2018 12:00

Dobra uczelnia musi znać potrzeby rynku i do nich dostosowywać ofertę kształcenia. Przyszli studenci nie wybierają kierunków w ciemno, ale sprawdzają co i jak.

Studentom weterynarii żadne zwierze nie jest straszne Studentom weterynarii żadne zwierze nie jest straszne
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zaprosił w swoje progi maturzystów, by pokazać im, jakie możliwości daje wybór studiów właśnie na tej uczelni.

- Jestem zdecydowany wybrać jakiś bardzo konkretny kierunek studiów. Nie mam zdolności humanistycznych, chcę być dobrym fachowcem w dziedzinie związanej z żywieniem. Uważam, że to dziś bardzo poszukiwani specjaliści i szansa na ciekawą pracę dużo większa niż np. po skończeniu pedagogiki czy historii. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jest dla mnie miejscem, gdzie spróbuje się odnaleźć - mówi Radek Malinowski, który odwiedził drzwi otwarte na UP.

Młodzi ludzie wybierając studia kierują się nie tylko własnymi zainteresowaniami, ale sprawdzają także rankingi uczelni, oferty na rynku pracy dla absolwentów określonych kierunków, możliwość zdobycia ciekawych praktyk, staży, wyjazdów zagranicznych. Ważne jest także to, czy poza sprawami ściśle naukowymi na danej uczelni można zaangażować się w sport, działalność kulturalną, czy wolontariat.

Każdy z wydziałów UP przygotował swoją ofertę, by pokazać czym na co dzień zajmują się studenci i naukowcy. Było można porozmawiać z kolegami, którzy już tutaj studiują i pójść na specjalne warsztaty prezentujące poszczególne kierunki.

- Największy kryzys, jeśli chodzi o liczbę studentów, odczuliśmy w 2010 roku. Od kilku lat na szczęście tendencja spadkowa się zatrzymała i liczba przyjętych studentów utrzymuje się na podobnym poziomie. Niemniej co roku w naszej ofercie staramy się stwarzać jakieś nowości, które po rozeznaniu rynku pracy, dają studentom możliwość kształcenia w sektorach potrzebujących specjalistów - mówi Zygmunt Litwińczuk rektor UP w Lublinie.

Nowości nie zabraknie także podczas tegorocznego naboru. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przygotował trzy takie kierunki: biokosmetologia, aktywność fizyczna i agroturystyki kwalifikowanej oraz medycyna roślin.

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jest jedną z najstarszych Uczelni o profilu przyrodniczo-technicznym w Polsce. Studia prowadzone są na 40 kierunkach studiów, w tym na wielu unikatowych w skali kraju ( Behawiorystka zwierząt – jedyny kierunek w kraju, ekoenergetyka, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, hipologia i jeździectwo, zielarstwo i terapie roślinne).

Uczelnia prowadzi wszechstronne badania naukowe w zakresie nauk przyrodniczych, uczestniczy w wielu międzynarodowych projektach badawczych. Studenci rozwijają swoje pasje i zainteresowania w licznych kołach naukowych, organizacjach studenckich i zespołach artystycznych.

Uniwersytet ukończyło blisko 70 tysięcy Absolwentów, którzy stanowią wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników sektora rolno-spożywczego, znaczącą grupę lekarzy weterynarii, właścicieli nowoczesnych gospodarstw rolnych oraz menadżerów firm.