Wyjątkowy przewodnik po Lublinie dla dużych i małych

Justyna Jarosińska

publikacja 11.03.2018 09:50

"Pokaż dziecku Lublin" to tytuł pierwszego przewodnika dla dzieci i dorosłych. Wydany został przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną.

Nowy przewodnik zainteresuje także mieszkańców Lublina Nowy przewodnik zainteresuje także mieszkańców Lublina
Justyna Jarosińska /Foto Gość

Teatr Stary, Dom Słów, Muzeum Wsi Lubelskiej. Te i inne miejsca w Lublinie można jak się okazuje zwiedzić z dzieckiem i dobrze się przy tym bawić. Trzeba tylko wiedzieć, jak mu je zaprezentować. Nowy przewodnik po Lublinie jest jedyny w swoim rodzaju, bo polecane miejsca ukazano zarówno z perspektywy dorosłego jak i dziecka. 

– Podróże z dziećmi stawiają przed rodzicami wiele wyzwań, jak choćby zachowanie bezpieczeństwa czy możliwość zapewnienia różnych atrakcji, które pozwolą dobrze wykorzystać wspólny czas – mówi Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Postanowiliśmy przygotować propozycje zarówno dla rodziców jak i dzieci, ale także zwyczajnie zainteresować dzieci zwiedzaniem Lublina. Chodziło nam i o to, by dzieci były przekonane, że warto Lublin poznawać i że to wcale nie musi być nudne a wręcz przeciwnie, że może przybierać różne ciekawe formy. 

Przewodnik jest wyjątkowy, bo dotychczas większość znanych przewodników pisana była albo tylko przez osoby dorosłe, albo przez dzieci. – Ponieważ zależało mi żeby wyprawa była atrakcyjna zarówno z punktu widzenia rodzica jak i dziecka, zaproponowałam opis atrakcji widziany oczyma mamy i córki – tłumaczy Dorota Lachowska. Autorkami przewodnika są Marta i Natalia Ryczkowskie. – Marta jest historykiem sztuki i wraz ze swą 10-letnią córką Natką mieszka w Lublinie - opowiada dyrektor LROT. – Wiele czasu spędzają na wspólnych podróżach i odrywaniu ciekawych miejsc. 

Przewodnik jest podzielony w ten sposób, że każda z proponowanych atrakcji opisana jest z jednej strony przez mamę, natomiast Natalia skupia się na odczuciach i wrażeniach z odwiedzanych miejsc i przekazuje je oczywiście z punktu widzenia dziecka. – Wybraliśmy takie miejsca i takie propozycje, które dają możliwość wspólnego spędzenia czasu. Związane są z aktywnością kulturalną, historyczną czy fizyczną. Wszystkie proponowane w przewodniku miejsca zostały przez mamę i córkę odwiedzone – mówi D. Lachowska. 

W przewodniku znajdziemy opisane nie tylko ważne miejsca historyczne, ale również takie, gdzie można się razem pobawić, jak choćby Escape Room czyli pokój z zagadkami, z którego nie można wyjść zanim nie odkryje się konkretnej tajemnicy, czy siedziba fundacji Lubartowska 77 – miejsce pełne lokalnych smakołyków nastawione na odkrywanie i promowanie talentów. 

Przewodnik już jest dostępny dla zwiedzających – turystów odwiedzających Lublin, ale też dla mieszkańców miasta. – Chcieliśmy przygotować formę pomocy dla wszystkich, którzy szukają pomysłu na zainteresowanie swoich pociech i zainspirowanie ich wspólnym wędrowaniem po mniej lub bardziej znanych, ale zawsze interesujących miejscach – podkreśla Dorota Lachowska.