Parafianie będą modlić się w remizie

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

publikacja 12.04.2018 10:10

Na czas remontu kościoła w Targowisku, remiza przejęła funkcję kościoła parafialnego. Jedna z najstarszych parafii w Polsce zmienia swoje oblicze.

Ks. Andrzej Kapica pokazuje odkrywki tynku w ścianie Ks. Andrzej Kapica pokazuje odkrywki tynku w ścianie
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

Niedawno odwiedzaliśmy parafię pod wezwaniem św. Tomasza Becketa w Targowisku. Wówczas trwały przygotowania do remontu starego drewnianego kościoła. Teraz, gdy pogoda pozwala, zaczęły się prace, które przywrócą blask świątyni. To oznacza konieczność zalezienia miejsca, gdzie w czasie realizacji prac ludzie będą mogli się modlić. Okazało się, że taką możliwość stwarza remiza i tam urządzono tymczasową kaplicę. Przez kilka dni wierni ze wszystkich miejscowości należących do parafii przychodzili z pomocą, by spakować i przenieść całe wyposażenie kościoła do remizy.

- Przed nami dużo pracy. Trzeba wzmocnić fundamenty, osuszyć je, wymienić posadzkę, zlikwidować pęknięcia na ścianach. Mam nadzieję, że jesienią wrócimy do świątyni - mówi ks. Andrzej Kapica proboszcz parafii.

Kiedy odwiedzaliśmy go w lutym, mówił, iż bardzo się cieszy, że to piękne miejsce, jakim jest parafia Targowisko, będzie jeszcze piękniejsze, gdy uda się w kościele przeprowadzić remont.

W kościele w Targwisku rozpoczął się remont   W kościele w Targwisku rozpoczął się remont
ks. Andrzej Kapica
W drewnianym kościele z XVIII wieku pomalowanym na szaro jest pełno szpar. Lata zrobiły swoje, niszcząc zarówno belki podtrzymujące sufit, jak i ołtarze, ściany, elewację. Mimo licznych mankamentów kościół jednak ma niezwykły urok i atmosferę, która zaprasza do modlitwy. Po remoncie te mankamenty znikną.

– Wiele pokoleń przychodziło tu ze swoimi troskami i radościami. Ludzie klękali przed Najświętszym Sakramentem, przyprowadzali swoje rodziny, chrzcili dzieci, zawierali małżeństwa i w końcu żegnali tych, co odchodzili. To najstarsza parafia w okolicy i każdy, kto mieszka w promieniu kilkunastu kilometrów, jest w jakiś sposób z nią związany – mówi ks. Andrzej Kapica, proboszcz parafii.

Legenda mówi, że pierwszy kościół w Targowisku konsekrował sam św. Stanisław Biskup, bo przed wiekami miejscowość należała do diecezji krakowskiej. Trudno dziś powiedzieć, ile prawdy jest w tych przekazach.

– Wiele tajemnic mógłby wyjaśnić historyk, który podjąłby się badań nad naszą parafią. Być może krakowskie archiwa kryją informacje nie tylko o dawnych dziejach, ale i wyjaśniają skąd tak rzadkie wezwanie św. Tomasza Becketa. Z tego, co wiem, jesteśmy jedyną parafią w Polsce, której patronuje ów święty – mówi ks. Andrzej.

Dziś Targowisko to malutka miejscowość położona u brzegów Roztocza. Przepiękne widoki, bujna przyroda, rzeka Por, rozlewiska pełne ryb, cisza i spokój. To walory sprzyjające wypoczynkowi i agroturystyce wciąż nie odkryte.