Trwa 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk"

rp

|

GOSC.PL

publikacja 24.09.2019 20:18

To niezwykle ważna pozycja kultury na mapie artystycznej Lublina, Polski i Europy. W ramach wydarzenia występują utytułowani wykonawcy, podziwiani na całym świecie. Warto zapoznać się z programem wydarzenia.

Trwa 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk" Dr Teresa Księska-Falger, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk". ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Geneza festiwalu sięga jesieni 2011 r., kiedy Teresa Księska-Falger, pianistka, animator kultury i pedagog, poprosiła o dłuższą rozmowę prof. Andrzeja Nikodemowicza i przedstawiła mu swój pomysł, który okazał się niemal gotowym projektem. - To był plan sprowadzający się do tego, że będę promować jego muzykę w szerokim kontekście dzieł wybitnych w literaturze muzycznej, dając świadectwo, że muzyka A. Nikodemowicza jest twórczym nawiązaniem do przeszłości i teraźniejszości - opowiada dr Księska-Falger, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk".

Profesor wyraził zdziwienie, że usłyszał tak szeroką propozycję. - Powiedział mi, że nie spodziewał się, iż to spotkanie przybierze taki obrót. Nigdy nie miał pomysłu, by jego muzyka wybrzmiewała przez kilka wieczorów z rzędu, by stała się wartością festiwalową. I aby ktoś od początku do końca zaczął profilować to, kim on - jako artysta - jest. I co jest dorobkiem jego lat. Ja wtedy, pamiętam, stwierdziłam, że muzyka A. Nikodemowicza ma wartość ponadczasową - wspomina T. Księska-Falger.

Profesor Nikodemowicz zmarł w Lublinie 28 stycznia 2017 r. w wieku 92 lat. Był świadkiem 5 edycji festiwalu. Tegoroczny program jest bogaty i godny uwagi. Warto zapoznać się z koncertami, które odbędą się w najbliższym czasie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.