Czy katolik powinien angażować się w życie polityczne?

ag

|

GOSC.PL

publikacja 16.06.2020 11:25

Czy chrześcijan może angażować się w życie społeczno-polityczne i w jakim stopniu? Na to pytanie odpowiada książka ks. Ryszarda Ficka, który przywołuje nauczanie na ten temat Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Stefan Wyszyński był także biskupem lubelskim. Stefan Wyszyński był także biskupem lubelskim.

Wielu starszych mieszkańców naszej diecezji pamięta Stefana Wyszyńskiego z czasów, gdy był biskupem lubelskim. To wówczas w kościele św. Michała na Bronowicach głosił systematyczne nauki dla ludzi pracy. W kontekście przemian społecznych i politycznych, jakich jesteśmy obecnie świadkami, warto zapoznać się z poglądami Prymasa na temat zaangażowania chrześcijan w życie publiczne. Z pomocą przychodzi książka ks. Ryszarda Ficka zatytułowana „Zaangażowanie chrześcijan w życie publiczne w kontekście nauczania kardynała Stefana Wyszyńskiego prymasa Polski” wydana przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.

We wstępie do książki abp Stanisław Budzik napisał iż myśl społeczna kardynała Wyszyńskiego dojrzewała w trudnym momencie historii Kościoła w Polsce jako odpowiedź na zagrożenia jednego z największych systemów totalitarnych.

Sam autor podkreśla, że tematem jego pracy stała się kwestia zaangażowania chrześcijan w życie publiczne w świetle personalistycznej koncepcji kardynała Stefana Wyszyńskiego. To personalistyczne ujęcie odwołuje się do chrześcijańskiego powołania jako rzeczywistości prowadzącej do pełnej relacji z Bogiem, dokonującej się jednak w świecie doczesnym, będącym nie tylko światem rzeczy, ale przede wszystkim światem relacji interpersonalnych. Prymas na osobie opierał rozumienie wszelkich struktur społecznych: rodziny, narodu, państwa, ludzkości. Osoba określa całą naturę życia społecznego, stoi w centrum kultury – jest ona zasadniczym celem i sensem kultury. Dlatego też zasady życia chrześcijańskiego odnoszące się do Boga, wiary, prawdy, dobra piękna itd. pomagają światu pochylić się nad osobą, a osobie pomagają w świecie odnaleźć porządek stwórczy. Chrześcijańskie angażowanie się w życie społeczne to również zaangażowania się osoby w życie polityczne, którego celem jest  budowa życia wielkospołecznego, państwowego – w oparciu o dobro wspólne, wartość ojczyzny, rozwój cnót społecznych: miłości, miłosierdzia, sprawiedliwości, czynienia wolności i pokoju.

Więcej będzie można przeczytać w 26 numerze "Gościa Lubelskiego".