Droga Światła, oficjalnie zatwierdzona w 2002 r., jest kontynuacją Drogi Krzyżowej i pozwala wiernym uczestniczyć pełniej w radości zmartwychwstania.
W czwartek 30 maja o godz. 20 rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Światła w Lublinie. Kilkaset osób wraz ze swoimi duszpasterzami wyruszyło w procesji z parafii Świętej Rodziny w Lublinie przy ul. Jana Pawła II, do sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji przy ul. Bursztynowej. W wydarzeniu uczestniczyły siostry zakonne oraz klerycy lubelskiego seminarium duchownego. W drodze, przy każdej z czternastu stacji, rozważano ewangeliczne opisy spotkań uczennic i uczniów ze zmartwychwstałym Panem. Bezpieczeństwa na trasie pilnowały służby porządkowe i policja.
Nabożeństwo Drogi Światła to stosunkowo nowa forma pobożności w Polsce. Modlitwa wywodzi się bezpośrednio z duchowości salezjańskiej. Droga Światła (Via Lucis) powstała bowiem we Włoszech pod koniec ubiegłego stulecia. Nabożeństwo zatwierdzono oficjalnie w 2002 r. Przy rozbudowanej pobożności wielkopostnej, nabożeństwo Drogi Światła zwraca uwagę wiernych na wyjątkowy charakter zmartwychwstania Chrystusa, które dopełnia i wypełnia dzieło Krzyża i Jego zbawczej Męki. Via Lucis pozwala odkrywać i doświadczać obecności żywego Pana. Prowadzi wiernych ku tajemnicy Zesłania Ducha Świętego.
Modlitwie, którą zakończył Apel Jasnogórski, przewodniczył ks. prał. Józef Dziduch, proboszcz parafii MB Różańcowej. - Gromadzimy się na nabożeństwie światła już po raz piąty. Chcemy podczas rozważań odkrywać obecność Chrystusa, aby uczynić naszą wiarę silniejszą, aby umacniać naszą radość i chrześcijańska nadzieję - mówił ks. J. Dziduch, kustosz sanktuarium MB Latyczowskiej w Lublinie.