Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Żyli w zgodzie

Od pięciu lat Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic organizuje SpotkaniaTrzech Kultur, podczas którego przybliża mieszkańcom niezwykłą wielokulturowość tego małego miasteczka.

Wojsławice to miejscowość, która podobnie jak Włodawa jest terenem, na którym ciągle przenikają się różne kultury i wyznania. Znajdują się na granicy trzech odmiennych przestrzeni, na rozdrożu trzech różnych światów. To miasteczko jest punktem styku trzech religii: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Idea jaka przyświeca cyklicznie organizowanej już imprezie, to przybliżanie mieszkańcom wielokulturowości Wojsławic. Przed laty żyli tu obok siebie w zgodzie i harmonii katolicy, Żydzi i wyznawcy prawosławia.

- Dlatego też pragnieniem naszym jest podtrzymywanie tego niepowtarzalnego klimatu poprzez prezentację tradycji i obyczajów poszczególnych narodowości, promocję wielojęzykowej twórczości artystycznej, jak również zintegrowanie i zaspokojenie potrzeb kulturalnych społeczeństwa poprzez wspólną zabawę - wyjaśnia Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, inicjator i organizator całego przedsięwzięcia.

Impreza rozpoczęła się w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Uroczyste Msze św. były odprawiane w intencjach Spotkań Trzech Kultur, organizatorów, wykonawców oraz mieszkańców Wojsławic. Tradycyjnie już wszyscy goście zostali zaproszeni do posłuchania o historii i zabytkach Wojsławic, o których opowiedziała archeolog Natalia Jędruszczak. Na spotkaniu nie mogło zabraknąć wystaw oraz koncertów. W cerkwi Kazańskiej Ikony Matki Bożej Urszula Błaziak otworzyła wystawę pt. „Dlaczego?”, która jest dopełnieniem Muzeum Krzyża otwartego w ubiegłym roku. Znajdują się w nim odrestaurowane krzyże odnalezione na nieistniejących już cmentarzach. W tym roku przedstawione zostały znalezione krzyże, których nie da się już odnowić. O obrzędowości religii judaistycznej, tradycji, obyczajowości i historii Żydów gminy Wojsławice opowiadał ks. Jacek Zdrojewski i  Zbigniew Lubaszewski. Podczas spotkania oddano również hołd ofiarom Holocaustu. W tym roku mija 70. rocznica bestialskiego mordu na 60. mieszkańcach tego miasteczka. Ofiary do dziś nie doczekały się pochówku. Żywą historią tamtych wydarzeń jest pani Eugenia Złotko, którą prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic wyróżnił honorowym członkowstwem Stowarzyszenia. Pani Eugenia w czasie II wojny światowej ratowała życie innych. Za swoje bohaterstwo została wyróżniona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Spotkania podobnie jak w ubiegłych latach, odbywały się na terenie trzech obiektów sakralnych znajdujących się w Wojsławicach. W trakcie imprezy prowadzona była zbiórka pieniędzy na odnowę zabytków i cmentarzy gminy Wojsławice. Do tej pory w 90 proc. odnowiono 9 mogił katolickich i prawosławnych. W Spotkaniach udział wzięli mieszkańcy Wojsławic i okolic, ale też osoby z różnych zakątków Polski, a także spoza granic naszego kraju. Zasięg imprezy z roku na rok jest coraz szerszy, a liczba zainteresowanych wielokulturowością Wojsławic ciągle wzrasta. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy