Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odeszli...

Wbrew powiedzeniu - czas nie goi ran, zwłaszcza jeśli chodzi o śmierć naszych bliskich. Oni jednak żyją w nas dzięki temu, że pamiętamy o nich. Żyją też wiecznie w Bogu - bo Chrystus za nas umarł i zmartwychwstał - byśmy i my zmartwychwstali.

Jadwiga Danuta Golec   Jadwiga Danuta Golec
Fot. Arch.
Jadwiga Danuta Golec (1959-2013)

Urodziła się w Morągu. Studiowała polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ukończyła Pomaturalne Studium Bibliotekarskie w Lublinie. Pracę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie rozpoczęła w kwietniu 1986 roku. Za sumienna i rzetelna pracę zawodowa została uhonorowana odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2000) i srebrnym Krzyżem zasługi (2002) oraz Medalem Bene Meritum (2011). Była aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność”.

 

Włodzimierz Szwendrowski (1931-2013)

Polski żużlowiec. Urodzony w Lublinie. Był zawodnikiem Ogniwa Bytom, Ogniwa Łódź, Sparty Łódź  i Tramwajarza Łódź. Startował w Lublinie w latach 1947-1950. Dwukrotny indywidualny mistrz Polski z lat 1951 i 1955. Zdobywca Srebrnego Kasku w 1962 roku. Wielokrotny reprezentant Polski. Uczestnik finału europejskiego, Indywidualnych Mistrzostw Świata w Oslo w 1956 roku. Po zakończeniu kariery pracował m.in. jako trener w Lublinie. Jego nazwisko nie jest obce żadnemu sympatykowi sportu w naszym mieście. Był pierwszym Lubelskiem, który wygrywał ze światową czołówką.

 

Andrzej Antoszek (1971-2013)

Nauczyciel oraz badacz, cieszący się popularnością wśród studentów. Był uznanym specjalistą w dziedzinie współczesnej literatury i kultury amerykańskiej oraz znanym tłumaczem konsekutywnym i kabinowym. Jego badania koncentrowały się na problematyce kultury Afro-Amerykanów oraz translatoryce, której teoretyczne podstawy skutecznie testował w bogatej praktyce, zachęcając do wybrania zawodu tłumacza liczne rzesze studentów anglistyki KUL. Zajmował się również praktycznym aspektem trans-nacji kulturowych, tłumacząc filmy oraz pracując przy szeregu projektów dla warszawskiej Zachęty, Fundacji Helsińskiej czy amerykańskiego Softitlera.

 

Elżbieta Wolicka-Wolszleger (1937-2013)

Filozof i artystka, absolwentka PWSP w Gdańsku, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Filozofii i Wydziału Nauk Humanistycznych KUL, kierownik Katedry Teorii Sztuki i Historii Doktryn Artystycznych w Instytucie Historii Sztuki KUL. Znawczyni filozofii platońskiej, metafizyki klasycznej, semiotyki scholastycznej. Twórczyni doniosłych wykładni filozofii kultury Kanta, hermeneutyki Ricoeura i Gadamera, myśli Martina Heideggera. Była jedną z najwybitniejszych w Polsce badaczek zajmujących się estetyką i teorią sztuki, autorką przełomowej pracy poświęconej teorii sztuki Witkacego, wyśmienitą tłumaczką, która przyswoiła naszej kulturze klasyczne teksty z zakresu filozofii i historii sztuki oraz teologii, twórczym, otwartym i oryginalnym interpretatorem zagadnień teologicznych, wielbicielką poezji angielskiej i mitologii Tolkiena. Przez wiele lat była związana ze środowiskiem „Znaku”, „Tygodnika Powszechnego” i „W drodze”. Zabierała głos w najpoważniejszych dyskusjach. W czasie stanu wojennego inicjowała i organizowała pomoc dla rodzin osób internowanych i prześladowanych.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy