Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy Lublin zamieni odpady w energię?

Mieszkańcy obawiają się, że spalane śmieci zniszczą ich zdrowie, spowodują wyludnienie dzielnicy oraz zatrucie całego miasta. Narzekają na brak informacji ze strony urzędników i bierność mieszkańców Lublina wobec nadchodzącej katastrofy ekologicznej. Inne zdanie ma inwestor.

Kiedyś były tu wielkie kominy. W czasach PRL powstała tu jedna z większych w kraju fabryk przemysłowych. Fabryka Samochodów Ciężarowych im. Bolesława Bieruta w Lublinie spowodowała przyspieszony rozwój miasta, zwłaszcza dzielnic Bronowice i Tatary.

FSC przed laty zlikwidowano, a teren po dawnej fabryce przy ul. Mełgiewskiej przejął prywatny przedsiębiorca. Mieści się tam pierwsza w Polsce sprywatyzowana elektrociepłownia Megatem EC-Lublin.

- Zaczęliśmy zbierać podpisy i monitorujemy problem. Ale przecież nie o to chodzi by tak poważne sprawy widniały tylko na stronie biuletynu informacji publicznej urzędu. To jest istotny problem, a niewielu mieszkańców miasta wie o tym ewentualnym zagrożeniu - tłumaczy Elżbieta Szymanek z osiedla Bronowice.

- Przecież powinno nam zależeć na dobru ludzi, a nie na zysku za wszelka cenę - mówi Józef Nowomiński, przewodniczący rady dzielnicy Tatary. - Dowiedzieliśmy się, że blok energetyczny będzie miał komin zaledwie 50 metrowy. Interweniujemy u radnych miejskich, ale póki co tez nie odczuwamy wsparcia - dodaje Nowomiński

Czy Lublin zamieni odpady w energię?   W tym miejscu ma powstać tzw. "blok energetyczny" ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Inwestor zamierza wykorzystywać w mającym powstać „bloku energetycznym” paliwo RDF, czyli uzyskane z odpadów mających wartość opałową.

- Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródła energii z 2015 r. rozważamy budowę bloku energetycznego o mocy cieplnej około 30 megawatów. Ustawa ta będzie  obowiązywać od stycznia 2016 roku i zakazuje wywozu i składowania na wysypiskach frakcji palnej odpadów komunalnych - wyjaśnia Wiesław Wojciechowski, pełnomocnik zarządu Megatem EC-Lublin.

- Wszystkie uwagi mieszkańców miasta i sanepidu będą teraz analizowane. tłumaczy pani Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.

Obszerny artykuł dotyczący planowanej inwestycji budowy tzw. „bloku energetycznego” przy ul. Mełgiewskiej na Tatarach ukazał się w najnowszym numerze Lubelskiego „Gościa Niedzielnego”.

Tygodnik „Gość Niedzielny” dostępny jest w kioskach, empikach, punktach z prasą i kościołach archidiecezji lubelskiej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy